Mowa tu o dobrze cenionym trunku wśród kierowców. Trunku, który daje kopa, napędza nasze maszyny, które to od... paliwka są uzależnione. Aktualnie ten trunek (Pb95) kosztuje w granicach 5,33zł. za jeden litr, a przy naszych średnich czy minimalnych zarobkach to sporo, no ale wygoda kosztuje. Cena paliwa praktycznie od kilku lat ma tendencję wzrostową i ciężko ją błagać o tą by zmieniła kierunek na przeciwny. Ciągle w mediach słyszymy, że w Polsce ceny paliw są to ceny jedne z najniższych w Europie. Oczywiście to prawda. W konkursie na najniższą cenę paliwa w Europie, jesteśmy na podium, albo gdzieś niedaleko. Gorzej wygląda sprawa jeżeli zaczniemy przyglądać się kulisom tegoż że rankingu. Za kulisami dowiemy się, że pomimo, iż cena jest atrakcyjna dla obcokrajowców to dla obywateli naszego kraju już niekoniecznie. Wszystko za sprawą niskich zarobków. Są rankingi, które informują nas, że Polaków nie stać na tyle litrów paliwa co np. Greków? Hiszpanów?.... Tak to prawda. Do wszystkich, bądź też do większości rankingów brane są pod uwagę średnie wynagrodzenia, w dodatku wyrażone w kwotach brutto. Postanowiłem prześledzić nieco internet i zrobić ,,konkurs", ranking, z tym, że pod uwagę nie wziąłem średniego wynagrodzenia, a minimalne. Zrobiłem to dla pensji brutto, gdyż podatki nie są we wszystkich krajach takie same. Jednak po kilku minutach zastanawiania się stwierdziłem, że czegoś mi w tych tabelkach brakuje i obiecująco, za realnie to nie wyszło, więc dodatkowo przyjąłem, że wynagrodzenie netto to 77% wynagrodzenia brutto. Powstał jako taki obraz, ranking, który możecie obejrzeć poniżej. Dla bardzo ciekawskich dodatkowo umieściłem Stany Zjednoczone.
Co mnie skusiło by brać pod uwagę minimalne wynagrodzenie? Ano to, że spora część naszej ludności, strzelam, że około 40% pracuje za minimalną krajową, stąd też minimalne wynagrodzenie w danych będzie odzwierciedlało poziom zamożności poszczególnych krajów. Niestety nie wszystkie kraje Europy wziąłem pod uwagę, dlaczego? Ponieważ nie we wszystkich krajach Europy występuje pojęcie ,,minimalne wynagrodzenie". Wolałem pominąć parę krajów, niektórych dość może istotnych, ale robienie kolejnego rankingu ze względu na średnią krajową, których pełno w internecie nie miało by chyba sensu. Jak możemy zaobserwować na rysunkach, tabelkach i innych dziwnych obiektach powyżej, znajdujemy się mniej więcej po środku tabeli. Mniej więcej tylko dlatego, że nie wszystkie kraje są wzięte pod uwagę. Jeżeli byłoby inaczej to pewnie zamiast środek obstawialibyśmy tyły tabeli.
źródło: opracowanie własne na podstawie danych ogólnie dostępnych
oraz osobistych obserwacji :)
Dlaczego paliwo w Polsce jest takie drogie? Co wchodzi w skład ceny paliwa?
Zawsze najlepiej uczyć się na przykładach, więc rysunki poniżej opisują obecną sytuacje na rynku. Dane dotyczą średniej ceny paliwa w naszym kraju z lutego bieżącego roku. Analiza typu ile kosztuje w rafinerii, a ile na stacji nie jest chyba konieczna.
źródło: opracowanie własne na podstawie danych ogólnie dostępnych
oraz osobistych obserwacji :)
źródło: opracowanie własne na podstawie danych ogólnie dostępnych
oraz osobistych obserwacji :)
Jak wygląda natomiast sytuacja na świecie?
Mieszkańcy Azji i Ameryki raczej nie mają powodów do zmartwień. Owszem ponarzekać zawsze można, ale nie jest tam z ceną paliwa jakoś tragicznie. W końcu w Indiach za litr benzyny zapłacimy mniej więcej około 4,10zł, w Kanadzie około 4zł. W Chinach litr benzyny to wydatek około 3,95zł, Tajlandia - 3,65zł, a Indonezja - 3 zł. U naszych sąsiadów w Rosji litr paliwa średnio kosztuje 2,9zł. W Stanach zjednoczonych zapłacimy mniej niż 3zł bo 2,72zł. Jest gdzieś jeszcze taniej? Ależ oczywiście:) Malezja - 2zł, Nigeria - 1,93zł, Iran - 1,8zł, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 1,5zł. Jeszcze taniej chcecie? Egipt 0,99zł:) Taniej? Kuwejt - 0,65 zł, Arabia Saudyjska - 0,36zł. Ale gdzie jest najtaniej, po prostu mega tanio? Odpowiedź brzmi... Wenezuela, od 4gr do 11gr za litr:) I tam pełny bak to mniej więcej cena litra u nas. Tak.... teraz większość się rozmarzyła... mmmógłbym mieć silnik 4.2 benz zamiast 1,2 benz+LPG. No już dajcie spokój, wracajmy do rzeczywistości....
Pytanie z innej beczki. Ile stacji benzynowych jest w Polsce? Około 6 700 stacji.
Na koniec, ciekawy filmik z tankowania na stacji w Japonii. Miła obsługa to podstawa.
Niedługo rezerwa, jadę do Wenezueli, przywieźć komuś parę litrów:)?
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy
Jeżeli gdzieś zrobiłem jakiś błąd to atakować na maila bądź w komentarzach :) Ach tek wykresy....
OdpowiedzUsuń"Niedługo rezerwa, jadę do Wenezueli, przywieźć komuś parę litrów:)?"
OdpowiedzUsuńParę litrów? Ja poproszę całą cysternę :D
Brakuje jednej, bardzo ważnej rzeczy, bez której wszystkie tabelki, wykresy i wyliczenia to stek bzdur. Brakuje wypisania źródeł tych wszystkich informacji! Uzupełnij szybciutko!
OdpowiedzUsuńOgólnie dostępny witryny, gazety, same cyferki plus osobista obserwacja. Ale opracowanie sam zrobiłem:) w końcu zawód zobowiązuje :)
UsuńA gdzie Niemcy? :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie w Niemczech minimalne wynagrodzenie to jakoś nieujęte jest, albo nie ma czegoś takiego albo ja nie znalazłem:)
UsuńOwszem można przyjąć smiało przelicznik 1x4, nawet na upartego 1x3,5 który pokazuje jakość życia obywateli :)
OdpowiedzUsuńPodatki, podatki, podatki... największym problemem w sytuacji kierowców jest oczywiście podatek akcyzowy.
OdpowiedzUsuń