Prawo jazdy – dokument wydany przez odpowiednie organy, który potwierdza uprawnienia osoby która go posiada do prowadzenia określonego typu pojazdów. Potocznie prawo jazdy to prawo do normalnego życia. W obecnych czasach ludzie są bardzo mobilni, a samochód jest wygodą, która ułatwia przemieszczanie się, a w niektórych zawodach jak na przykład przedstawiciel handlowy jest niezbędny do codziennej pracy.
„W końcu je mam” – pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy zaraz po odebraniu upragnionego nadrukowanego tekstu na kawałku plastiko - podobnej karcie. Ulubiony dzień każdego kierowcy to ten w którym odebrał swoje często ciężko wyjeżdżone prawo jazdy. Ale czy prawo jazdy daje nam całkowity luz?
1 dzień z ,,prawkiem”, czyli zaczynamy łapać doświadczenie. Jazda autem to jak jazda na rowerze – tego się nie zapomina, ale ktoś kto dużo jeździ ma łatwiej. Najlepiej zacząć od parkingu, gdzie nikt nie powinien na nas trąbić czy nas poganiać. Zacznijmy przyzwyczajać się do innego, pierwszego auta, które nie ma eLki na dachu i instruktora na prawym fotelu. Powinniśmy spokojnie zapoznać się z autem, sprzęgłem, skrzynią biegów. Dobrze by było, abyśmy poćwiczyli parkowanie, czyli jeden z trudniejszych elementów podróży samochodem zanim wyjedziemy w teren. Jeżeli mamy duże obawy, najlepiej zacząć od godzin, dni w których ruch na ulicach jest najmniejszy czyli godziny wieczorne lub niedziela.
Nie zapomnij tego czego nauczył Cię instruktor, czyli bez popisów. Prawo jazdy nie oznacza, że jesteśmy królami szos. Oznacza jedynie zezwolenie na dalszą naukę z tą różnicą, że już bez instruktora. Starajmy się nie popisywać za kółkiem udając mistrza kierownicy, którym się nie jest tylko dlatego, że posiada się prawo jazdy. Żadne auto nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Poziom bezpieczeństwa w aucie zależy od umiejętności i podejścia kierowcy.
Nie bój się nieznanego. Na początku pewnie naszą trasą będzie przemieszczanie się z punktu A (czyt. dom) do punktu B (czyt. praca lub szkoła) i odwrotnie. Nie powinniśmy się jednak blokować, że jadąc inną trasą nie damy rady, że jadąc inaczej ciężej będzie nam z jakiejś ulicy wyjechać. Poznając nowe ulice, miasta starajmy się mieć myślenie na jak najwyższych obrotach, aby móc przewidzieć jak najwięcej. Pamiętajmy, że nie ma już z nami instruktora, który czuwa nad każdym naszym ruchem i w razie niebezpieczeństwa zatrzyma pojazd. Będąc kierowcą odpowiadamy za swoje życie i swoich pasażerów.
Niebezpieczna rutyna - duży błąd świeżych kierowców. Jeżdżąc codziennie z domu do pracy i odwrotnie po jakimś czasie sądzimy, że znamy daną drogę jak własną kieszeń. Jazda na pamięć to duży błąd, który w najlepszym wypadku będzie skutkował jedynie mandatem. Drogę należy obserwować zawsze, gdyż to gdzie dziś mamy pierwszeństwo jutro może okazać się, że już go ta droga nie ma. Kierowca pewny swojej trasy przestaje obserwować znaki, a to nie wróży niczego dobrego. Wbrew pozorom najwięcej wypadków jest najbliżej miejsca zamieszkania kierowców, którzy jadąc pewnie zapominają o bezpieczeństwie.
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy
tego szukałem... dzięki :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się w 1000% z artykułem!
OdpowiedzUsuńRównież popieram!
UsuńCo do ostatniego punktu to się całkowicie zgadzam. Jednak to nie dotyczy tylko znanej nam drogi. Sam jako kiedyś młodzik zacząłem już jeździć szybciej bo myślałem po kilku miesiącach, że jestem specjalistą. Jednak na drogę wyszła mi sarna i to było ostrzegawcze. Ja i samochód byłem cały, jednak piruet na drodze nauczył mnie pokory.
OdpowiedzUsuńI na początku, w czasie oswajania z innym samochodem, dobrze też, jak jako pasażer jedzie ktoś doświadczony. Ja jakoś pewniej się czułem.
OdpowiedzUsuńDokładnie, najlepiej jak pasażer doświadczony i przy okazji mało nerwowy i strachliwy :D
UsuńMłody kierowca nie powinien jechać sam szczególnie w dalsze podróże powinien z nim jechać sprawdzony z długoletnim posiadaczem prawo jazdy, by móc dobre wskazówki na drodze.
OdpowiedzUsuńJak to mówią, praktyka czyni mistrza,
OdpowiedzUsuńa pomóc jej można czytając porady: http://przeglad-samochodowy.pl/porady/232-jak-dobrze-jezdzic-samochodem-prawidlowe-i-pomocne-nawyki
Szkoła jazdy www.albar.krakow.pl? Warto im zaufać - mają doskonałych instruktorów.
OdpowiedzUsuńSzkoła jazdy www.albar.krakow.pl? Warto im zaufać - mają doskonałych instruktorów.
OdpowiedzUsuń