Według producentów, wycieraczki samochodowe najlepiej sprawują się przez około pół roku od momentu ich zamontowania, zależnie od ilości wykonanych cykli oraz intensywności zabrudzeń mechanicznych. Jeżeli wycieraczki rysują szybę, zostawiają smugi lub skrzypią to znak, że należy zakupić nowe, a przed ich założeniem dokładnie oczyścić i odtłuścić szybę. Czym kierować się przy wyborze nowych wycieraczek?
Długość piór i rodzaj mocowania to dwie kluczowe kwestie przy wyborze odpowiednich wycieraczek samochodowych. Pierwszą z informacji możemy znaleźć w instrukcji użytkowania pojazdu, natomiast, jeśli nie dysponujemy tego rodzaju dokumentem, możemy zmierzyć ich długość własnoręcznie, pamiętając o tym, że poszczególne długości obu wycieraczek mogą być różne. Jeśli chodzi o mocowanie, czyli sposób, w jaki wycieraczka łączy się w piórem, należy zwrócić uwagę na miesiąc i rok oraz kraj produkcji, a także model pojazdu, bo to właśnie od nich uzależniony będzie rodzaj pasującego zaczepu. W ostatnim czasie coraz większa liczba producentów wycieraczek dołącza do zestawu adaptery, pasujące do różnego rodzaju mocowań – warto zwrócić uwagę na to, że przy metalowym adapterze mocowanie jest znacznie bardziej wytrzymałe niż w przypadku powszechnie stosowanych plastikowych zamienników.
„Decydując się na zakup nowych wycieraczek samochodowych, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko długość pióra, ale także tworzywo, z którego zostało wykonane” – mówi Maciej Nowopolski z Oximo, polskiego producenta wycieraczek. – „Guma tańszych modeli wykonana jest z kauczuku syntetycznego, natomiast, w przypadku lepszej jakości piór – z kauczuku naturalnego. Na polskim rynku w ostatnim czasie pojawiła się nowość – pióra wykonane z mieszanki silikonowo – kauczukowej. Taki rodzaj piór jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne, co bezpośrednio przekłada się na ich żywotność”.
Na rynku występują dwa rodzaje wycieraczek samochodowych: szkieletowe oraz bezszkieletowe. Pierwsze z nich charakteryzują się solidnym, metalowym stelażem, który za pomocą równo rozmieszczonych punktów docisku, dopasowuje część roboczą wycieraczki do szyby, czyli gumę odpowiedzialną za zbieranie wody z szyby. Jest to jednak rozwiązanie stosowane w starszych samochodach – nowe pojazdy są seryjnie wyposażane w wycieraczki bezszkieletowe (płaskie), czyli takie, które charakteryzują się brakiem metalowej konstrukcji. W środku wycieraczki płaskiej jest sprężysta metalowa szyna zatopiona w obudowie gumowej. Ich stelaż zintegrowany są z częścią roboczą, dzięki sprężystości materiału, z którego zostały zbudowane.
„Klienci często pytają, czym różnią się wycieraczki szkieletowe od bezszkieletowych? Pierwsze z nich są tańsze, jednak, jeśli ktoś preferuje szybką jazdę, nie obędzie się bez spojlera, który odpowiednio dociśnie wycieraczkę do szyby przy dużych prędkościach jazdy, a to generuje dodatkowe koszty” – mówi Maciej Nowopolski, współtwórca marki wycieraczek Oximo. – „Wycieraczki bezszkieletowe, dzięki swojej aerodynamicznej konstrukcji, znacznie lepiej przylegają do szyby, generując jednocześnie mniejsze opory powietrza podczas szybkiej jazdy. Kolejną zaletą wycieraczek bezszkieletowych, jest to, że nie rdzewieją i nie przymarzają do szyby zimą”.
Warto jednak pamiętać, że rodzaj wycieraczek uzależniony jest od modelu samochodu, który posiadamy. Jeżeli nasz pojazd został fabrycznie wyposażony w wycieraczki bezszkieletowe, oznacza to, że w przyszłości powinniśmy kupować właśnie takie. W innym wypadku, wycieraczki szkieletowe mogą nie zmieścić się w szczelinie nowego auta, znajdującej się pomiędzy maską a szybą.
Wpis powstał przy współpracy z firmą OXIMO.
Jeżeli ktoś z Was chciałby zgarnąć wycieraczki samochodowe do swojego auta to zapraszam po szczegóły nieco niżej ;)
KONKURS - Rymy z Oximo !
Zadanie konkursowe: Wymyśl rymowankę, która będzie zawierać słowo Oximo oraz będzie kojarzyć się z wycieraczkami i szybami.
Zgłoszenia: Rymowankę wyślij na mój adres mailowy aktywnymaz@gmail.com w temacie wpisując Konkurs Oximo
Nagrody: Dwie osoby wygrają komplet przednich wycieraczek do swojego samochodu
Czas trwania: zgłoszenia można przesyłać maksymalnie do 31 marca 23:59
Wyniki: kilka dni później wybiorę dwie najlepsze rymowanki i ogłoszę zwycięzców na blogu
Do dzieła!
WYNIKI TUTAJ
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy
Aby spowolnić wysychanie gumy wycieraczek i wydatnie przedłużyć ich żywotność warto przecierać je środkiem konserwującym - np. gumlaxem.
OdpowiedzUsuńzgłoszenie poszło!
OdpowiedzUsuńDobrze by było zmieniać wycieraczki co pół roku, gdyby można było je kupić. U mnie w samochodzie mocowanie jest tak zrobione że od kilku lat nie mogę dostać odpowiednich. Niby standardowy uchwyt w kształcie litery U, tylko jest wygięty nie w kierunku szyby, tylko na zewnątrz. Żadne wycieraczki nie chcą pasować do tego uchwytu. W rezultacie jeżdżę od kilku lat na jednych wycieraczkach. Oryginalnie były wycieraczki szkieletowe, które nieopatrznie wyrzuciłem, zastępując bezszkieletowymi. Gdybym wiedział że będzie taki problem wymieniłbym tylko gumki. Bezszkieletowe nie dociskają na zagięciu szyby i nie zbierają dokładnie. Samochód to 25 letnia Lancia Delta.
OdpowiedzUsuńNa pewno są dedykowane szkieletowe, to że ucho jest w odwrotną stronę to przy szkieletowych nie będzie przeszkadzało, po prostu nie szukaj na siłę płaskich wycieraczek. Jest pełno producentów i można zawsze zadzwonić lub wysłać maila i się spytać.
UsuńWymiana wycieraczek jest ważniejsza niż się niektórym wydaje. Najlepiej to niestety widać dopiero podczas jazdy w deszczu, a jeszcze gorzej jest nocą. Często można też trafić na opinie że nie warto wymieniać wycieraczek przed zimą bo i tak się zniszczą. Uważam że to kompletna bzdura, właśnie wtedy mamy więcej dni kiedy szybę mamy mokra lub brudną i to właśnie wtedy widać najlepiej czy wycieraczki pracują prawidłowo
OdpowiedzUsuńDokładnie, mam zasadę, że na zimę idę do marketu i kupuję dwa komplety tanich wycieraczek i w zupełności to starcza. Szybę można jeszcze zawsze potraktować specjalnym środkiem, który zwiększy poślizg i zmniejszy tarcie na szybie, co w niczym nie będzie przeszkadzało w użytkowaniu wycieraczek.
UsuńNiestety często chcemy mieć coś bardzo tanio z wysoką jakością. Niestety czasami to niemożliwe i trzeba dla własnego bezpieczeństwa zainwestować w wycieraczki porządnej firmy.
OdpowiedzUsuńFajne ceny mają wycieraczki z Visee. Na jakość nie narzekam, nie hałasują, mechanik polecił i się sprawdzają a angielska pogoda wystawiła je na próbe :D
UsuńRzeczywiście tutaj kolega Karol ma racje, wycieraczki z Visee są naprawdę świetne;).
OdpowiedzUsuńW swoim Audi A4 przetestowałem wiele wycieraczek, ale najbardziej sprawdziły się wycieraczki Valeo. Użytkuje je już drugi rok, bo nie ma czego wymieniać, wycieraczki dalej działają i wyglądają jak nowe.
OdpowiedzUsuńYour blogs are excellent and fascinating. It's fantastic and educational.Continue your fantastic effort! I hope to see more interesting facts from your perspective in the future. Thank you so much for your assistance!
OdpowiedzUsuńley de divorcio en virginia
Oximo to akurat dobry wybór na każdą kieszeń, nie kosztują fortuny ale trzeba im przyznać, że sprawują się równie dobrze co markowe wycieraczki
OdpowiedzUsuńzakupiłem oximo ok 2 tygodni temu, jak na ten moment to świetnie działają
OdpowiedzUsuńJa mam wycieraczki które nie kosztują dużo i są dobre jakościowo oczywiście mowa o oximo. Kawał dobrej roboty
OdpowiedzUsuń