Transport żywności to jedno z największych wyzwań logistycznych dlatego, że od odpowiednio zorganizowanego przewozu produktów zależy zdrowie konsumentów. Transport towarów spożywczych musi odbywać się szybko, w odpowiednich warunkach i spełniać wiele norm legislacyjnych, dotyczących ich jakości.
Transport żywności to wyzwanie
Każda grupa przewożonych produktów wymaga innych warunków przewozu, co wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniego sprzętu i rozwiązań, które chronią w trakcie transportu i ułatwiają załadunek i wyładunek.
Kolejną istotną kwestią, nie ważne czy przewozimy produkty świeże, mrożone, roślinne czy zwierzęce, jest czas. Wszystkie produkty spożywcze, które przewozimy posiadają krótki termin przydatności do spożycia. Należy pamiętać, że w celu zachowania wszelkich walorów przewożonej żywności bardzo ważny jest czas, w którym zostanie ona dostarczona do finalnego odbiorcy. Każde opóźnienie może spowodować obniżenie lub utratę wartości całego ładunku.
Najbardziej elastyczną, funkcjonalną oraz najmniej wymagającą formą pod względem operacyjnym jest transport drogowy. Dużą popularność tej formy transportu potwierdzają dane mówiące o tym, że każdego roku polscy przewoźnicy przewożą około 162 mln ton żywności, a flota w roku 2012 liczyła 60 tys. pojazdów izotermicznych, chłodniczych i lodowni.
Warunki kontrolowanej temperatury
Najważniejszym obszarem zastosowań chłodnictwa jest transport łatwo psujących się artykułów spożywczych. Technika chłodnicza pozwala zachować produkty w pierwotnym stanie świeżości bez zmiany smaku, koloru czy zawartości witamin. Obniżenie temperatury produktów spowalnia tempo przemian fizycznych, biochemicznych i mikrobiologicznych.
Transport chłodniczy przeznaczony jest dla klientów, których towar wymaga specjalistycznych warunków w celu zachowania jakości oraz świeżości.
Firmy transportowe coraz częściej dysponują najnowocześniejszymi zestawami chłodniczymi zapewniającymi transport świeżych towarów w temperaturze od -25 do +25 stopni Celsjusza. Ponadto w celu zapewnienia klientom pełnej informacji co dzieje się z ich produktami w samochodach chłodniach, instaluje się nadajniki GPS, które na bieżąco monitorują i dają informację na temat pozycji towaru i temperatury w strefie ładunkowej.
W zależności od zastosowanej temperatury trwałość produktów ulega przedłużeniu.
Transport żywności jest obwarowany rygorystycznymi przepisami i wymogami. Ważne, żeby pamiętać, że każde nawet najmniejsze uchybienie może wpłynąć na zdrowie lub życie osób setki, a nawet tysiące kilometrów od miejsca, w którym ta żywność rozpocznie swoją podróż. Dodatkowe regulacje prawne mogą dotyczyć osobnych wymagań dla różnych rodzajów transportowanej żywności. Wymagania będą się różnić dla transportu ryb, nabiału czy słodyczy. Producenci starają się zapewnić jak najwięcej informacji w tym zakresie.
Więcej informacji o transporcie chłodniczym można uzyskać pod poniższym linkiem: http://www.smlogistic.com.pl/oferta/uslugi-transportowe.html
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy
Super wpis ! bardzo dużo ciekawych informacji na temat spedycji/transportu żywności!
OdpowiedzUsuńFajnie ze o tym napisaliście. Już kiedyś zastanawiało mnie kilka kwestii z tego zagadnienia. Z jednej strony to ciekawe.
OdpowiedzUsuńSuper! Nie wiedziałem że to takie trudne jest. A jednak trochę trzeba się namęczyć żeby taką żywność przewieźć.
OdpowiedzUsuńTo nie jest tak trudne dla samego kierowcy, bardziej dla osób które to ustalają. :)
OdpowiedzUsuńTransport żywności to wyzwanie i owszem, najgorsza jest papierologia. Ceny żywności są właśnie uwarunkowane wysokimi kosztami transportu w skład której wchodzą nie tylko koszty paliwa ale także inne kwestie formalne, wymogi ustawodawców i itp.
OdpowiedzUsuńA czy takie transporty również muszą być wyposażone w dedykowane odblaski samochodowe? Coraz częściej widzę oznakowania tego typu na drogach i zastanawiam się czy jest to regulowane prawnie ile odblasków na takim tirze powinno się znaleźć.
OdpowiedzUsuń