Polskie Towarzystwa Ubezpieczeniowe wprowadzając do swojej oferty system BLS pokazują, że może nie tyle dogonili zachód co po prostu siedzą im mocno na ogonie.
Dopiero od nieco ponad dwóch lat tj. od kwietnia 2015 roku najwięksi ubezpieczyciele w Polsce rozpoczęli współpracę w bezpośredniej likwidacji szkód zwanej w skrócie BLS. Niewątpliwie datę te śmiało można uznać za gigantyczny krok do przodu na rynku ubezpieczeniowym. Napisałem dopiero bowiem w pozostałych krajach Unii Europejskiej to rozwiązanie istnieje już od wielu lat i to nie kilku, kilkunastu ale nawet kilkudziesięciu.
Krajem pochodzenia BLS jeżeli można tak mówić o źródle tego systemu jest Francja. To właśnie tam BLS działa najdłużej, bo od 1968roku. Kilka lat później system został wprowadzony do Belgii, Hiszpanii i do kilku innych krajów w Europie. Lata doświadczeń sprawiły, że w tych krajach BLS przeszedł wiele modyfikacji i jest teraz odbierany bardzo pozytywnie przez klientów tamtejszych firm ubezpieczeniowych.
BLS - zgłoszenie i likwidacja szkody oraz wypłata OC u swojego ubezpieczyciela. Nie ma znaczenia jakiego ubezpieczyciela ma sprawca.
Dzięki BLS nie musisz się kontaktować z ubezpieczycielem sprawcy aby otrzymać odszkodowanie. Cały proces likwidacji szkody przejmuje na siebie Twój zakład ubezpieczeń. To właśnie w razie (odpukać w niemalowane) stłuczki Twój ubezpieczyciel jeżeli jest w systemie BLS, to on wypłaca Ci odszkodowanie.
Jako, że największe firmy ubezpieczeniowe w Polsce są już w systemie BLS to śmiało można twierdzić, że większość kierowców jeżdżąc po polskich drogach ma możliwość skorzystania z BLS. Korzystanie z systemu BLS nie jest oczywiście obowiązkowe i to od kierowcy zależy którą drogę wybierze. W dalszym ciągu można korzystać ze starych procedur w przypadku zgłoszenia szkody lub pójść na skróty i wybrać BLS dzięki któremu zaoszczędzi sporo czasu, a jak powszechnie wiadomo ,,czas to pieniądz".
BLS powstał w trosce o klienta końcowego, któremu ma być łatwiej. Co za tym idzie wielu kierowców od kwietnia 2015 roku wybierając swojego ubezpieczyciela kieruje się także tym czy dane TU należy do systemu BLS czy też nie. Bywa więc i tak, że wielu zamiast patrzeć tylko na końcową cenę stawki ubezpieczenia interesuje się coraz bardziej jakością obsługi około sprzedażowej.
Dlaczego BLS jest dobrym rozwiązaniem?
Załóżmy sytuację w której mieliśmy stłuczkę. W nasz pojazd uderzył inny pojazd.
Według poprzednich procedur trzeba było ustalić ubezpieczyciela sprawcy, znaleźć jego numer i tam zgłosić szkodę. Całą papierologią tj. zbieraniem dokumentów i wypłatą odszkodowania zajmował się ubezpieczyciel sprawcy. Procedura ta ma bardzo wielką wadę - trwa dość długo i jest nieco skomplikowana, a to kolejny argument przemawiający za tym, że lepiej i łatwiej dogadać się z własnym ubezpieczycielem i jemu powierzyć całą sprawę niż samemu pokonywać tę nierzadko ,,krętą drogę" do wypłaty należnego nam odszkodowania. W przypadku BLS po likwidacji szkody ubezpieczyciele dogadują, rozliczają się między sobą, a klient już to nie interesuje w jaki sposób. Jeżeli ktoś bardzo jednak chce wiedzieć to rozliczenia dokonują na zasadzie ryczałtów, które ustalane są odgórnie przez PIU (Polską Izbę Ubezpieczeń) co zmniejsza ryzyko zawyżania wyceny szkody i zamiast skupiać się tylko na cenach podnoszą jakość obsługi, a wygrywa ten kto bardziej dba o swoich klientów.
Gdy nasz ubezpieczyciel ma BLS to po prostu do niego dzwonimy i to on zbiera wszystkie dokumenty oraz dokonuje wypłaty odszkodowania. Jest szybciej i prościej.
Na stronie http://www.zglaszamstluczke.pl/ możecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat BLS. Strona jest bardzo intuicyjna i z pewnością każdy się na niej odnajdzie. Na obecną chwilę do systemu BLS należy Concordia, Ergo Hestia, PZU, Warta, AVIVA, Gothaer, UNIQA, AXA Direct.
Kilka pytań i odpowiedzi, które najczęściej są związane z BLS:
Czy BLS działa także poza granicami naszego kraju?
W wielu krajach poza Polską BLS działa już od wielu lat i to nie kilku czy kilkunastu ale kilkudziesięciu.
Czy BLS działa już u każdego ubezpieczyciela?
Działa u tych, którzy wyrazili już taką chęć ale większość dużych ubezpieczycieli ma już BLS. Warto więc podpisując nową, kolejną umowę ubezpieczeniową dopytać się doradcy czy dane TU wchodzi w skład systemu BLS.
Czy istnieją jakieś limity kwotowe szkody w BLS?
BLS jest możliwe w przypadku szkód do 30 000zł.
Czy korzystając z BLS dostanę większe odszkodowanie?
Nie. BLS to system mający za zadanie ułatwić uzyskanie odszkodowania a nie zwiększenie jego wysokości.
Których szkód nie można zgłosić za pomocą BLS?
BLS nie obejmuje sytuacji w których były osoby ranne, gdy wypadek miał miejsce za granicą naszego kraju, gdy uszkodzone zostały więcej niż dwa auta lub jak już wspomniałem nieco wyżej gdy szkoda przekracza 30 tys. zł.
Jak sprawdzić czy w mojej polisie jest możliwość skorzystania z systemu BLS?
Wystarczy sprawdzić czy twój ubezpieczyciel należy do BLS. Jeżeli tak to znaczy, że Twoja polisa z automatu także należy do systemu BLS a Ty nie musisz nigdzie niczego zgłaszać.
Podsumowanie. Doświadczenie naszych zachodnich sąsiadów pokazuje, że system BLS jest bardzo przydatną opcją dla kierowcy wszak istnieje od wielu lat i nie zanosi się na to żeby zniknął z rynku. Jeżeli już coś przenosimy, kopiujemy z zachodu to warto ,,importować" tylko to co ma większy sens, a takowy BLS z pewnością posiada.
BLS nie ma wpływu na ogólny całokształt działania naszej polisy a jest jedynie jego dodatkową opcją, która coraz częściej będzie miała wpływ na wybór danej firmy ubezpieczeniowej, która będzie się nami opiekować. Jeżeli BLS nie ma wpływu na cenę, a jest znacznym podniesieniem jakości oferty to jestem jak najbardziej ZA!
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy
Cieszy mnie to że wreszcie wprowadzają to u nas. To sporo ułatwi, na pewno w znaczącym stopniu jeśli chodzi o zawodowych kierowców.
OdpowiedzUsuńPierwszy raz o tym słyszę, aż dziw mnie bierze. To dowodzi że jak na razie ubezpieczyciele nie są zbyt chętni do tego rozwiązania.
OdpowiedzUsuńz pewnością opcja wygodna, jednak kiedy odszkodowanie jest zaniżone to i tak musimy sami zadbać o jego egzekwowanie
OdpowiedzUsuń