Samochody hybrydowe, choć jeszcze dwie dekady temu stanowiły innowację, dziś są rzeczywistością. Najwięksi producenci posiadają pojazdy tego typu w swojej ofercie. Mimo to wciąż krążą pewne mity na temat aut hybrydowych. Przekonaj się, że hybrydy to nie tylko małe, sportowe auta, ale także ekskluzywne limuzyny i auta typu kombi. Dowiedz się, czy wszystkie hybrydy ładuje się prądem czy też istnieją auta, w których jest to niemożliwe.
Samochód hybrydowy wyposażony jest w dwa silniki - spalinowy i elektryczny. Napęd elektryczny pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, ograniczyć ilość spalin i zwiększyć moc samochodu w razie potrzeby. Czym są samochody hybrydowe w praktyce? Czy samochody hybrydowe są dobre?
Fakty i mity na temat hybryd
Jednym z mitów powtarzanych często na temat hybryd jest to, że wszystkie auta hybrydowe należy ładować. Jest to nieprawda, gdyż ładuje się jedynie hybrydy typu plug-in. Używa się do tego prądu z gniazdka lub korzysta ze specjalnych punktów ładowania. Można także zakupić domową stację ładowania, która pozwala na szybsze naładowanie akumulatora niż w przypadku ładowania z gniazdka. W pozostałych typach hybryd energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorze i generowana m.in. w czasie hamowania lub pracy silnika.
Wśród mitów na temat hybryd pojawiają się także te mówiące o tym, że hybrydy są „słabe”. Tymczasem auta hybrydowe posiadają nawet 200 KM. Co więcej, niektóre hybrydy potrafią przyspieszyć do „setki” szybciej niż większość pozostałych samochodów. Hybrydy nie należą także do wolnych samochodów. Okazuje się, bowiem, że najszybciej przyspieszającym do „setki” samochodem jest właśnie hybryda.
Istnieje także w świadomości niektórych użytkowników wiele mitów na temat silnika elektrycznego. Zdaniem niektórych, na „prądzie” nie można jechać z dużą prędkością gdyż po przyspieszeniu włącza się silnik spalinowy. Jest to prawdą jedynie po części.
W przypadku hybryd plug-in można zarówno przyspieszać, jak i jechać z prędkościami autostradowymi używając jedynie silnika elektrycznego. Inaczej jest w przypadku klasycznych hybryd. Choć można w nich wywołać elektryczne podtrzymywanie prędkości przy prędkościach ponad 100 km/h, przy mocniejszym wciśnięciu pedału przyspieszenia przeważnie dołącza się silnik spalinowy.
Nieraz słyszy się również, że hybrydy nie nadają się do jazdy po autostradzie. Tymczasem hybrydy jak najbardziej sprawdzają się przy wysokich prędkościach. Co więcej, silnik elektryczny pozwala dodatkowo zwiększyć moc silnika spalinowego.
Jeśli chodzi o hybrydy samochody te różnią się także ze względu na sposób i stopień wykorzystania silnika elektrycznego. Choć w przypadku klasycznych hybryd dystans, który można przejechać na napędzie elektrycznym nie jest duży, w hybrydach plug-in wynosi już około 40-50 km, przez co często nie jest w ogóle konieczne uruchomienie silnika spalinowego, np. w drodze do pracy i z powrotem. Chcesz wiedzieć więcej na temat aut hybrydowych? Przeczytasz o nich na stronie https://motoryzacja.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-czym-samochody-hybrydowe-roznia-sie-miedzy-soba,nId,2639050
Artykuł sponsorowany
Świetnie wszystko opisałeś, faktycznie dużo ludzi myśli że te mity to jest prawda, niestety ciężko zmienić mentalność u nas, na zachodzie myślę że jest z tym znacznie lepiej. Uważam że ludzie i tak z czasem będą się co raz bardziej przekonywać do hybryd.
OdpowiedzUsuńJa tam przekonałem się do Hybryd dosyć szybko, uważam że to jest przyszłość. W Polsce też powstaje co raz więcej stacji do ładowania, nawet w mniejszych miastach, także coś się w tym kierunku zaczyna dziać.
OdpowiedzUsuńWszystkie te mity biorą się głównie od przeciwników aut elektrycznych. Niektórzy ludzie nie są chyba świadomi że świat idzie do przodu i rozwój aut też jest potrzebny. No a ile można się prześcigać w robieniu coraz mocniejszych aut spalinowych, to bez sensu.
OdpowiedzUsuńDobrze ze powstał taki wpis, te mity trzeba obalać. Auta elektryczne to przyszłość i trzeba się z tym powoli godzić. Hybrydy to idealna auta przejściowe i trzeba brać to pod uwagę.
OdpowiedzUsuńNiektórzy jak słyszą hybryda myślą jak o aucie w stu procentach elektrycznym. A to jest bardzo duży błąd, przecież hybryda to praktycznie normalne auto, jedynie wspierane silnikiem elektrycznym. Nie odwrotnie.
OdpowiedzUsuń