Rzadki pojazd, który na europejskich drogach będzie stanowił oryginalny i niepowtarzalny widok, to marzenie każdego fana motoryzacji. Nie dziwi zatem fakt, że sprowadzanie aut z USA staje się coraz bardziej popularne. Choć wydawałoby się, że olbrzymia odległość, jaka dzieli Stany Zjednoczone i Polskę, a także cała góra formalności, których musimy dopełnić, przekreśla import samochodu z USA jako proces nieopłacalny. Tymczasem, jest zupełnie odwrotnie. Wtórny rynek samochodowy w Ameryce cechuje się wyjątkowo niskimi cenami pojazdów. To stwarza możliwość znalezienia naprawdę korzystnej okazji, mimo rozbudowanych formalności. Import auta z USA musi jednak być przeprowadzony z głową. Sprawdźmy jak zrobić to krok, po kroku.
Nie kupuj kota w worku - skorzystaj z pomocy pośrednika
Samodzielny zakup i sprowadzanie samochodu z USA może być wyjątkowo ryzykownym procesem. W większości przypadków, będzie ono miała charakter zakupu kota w worku. Mało kto może sobie bowiem pozwolić na wyjazd do Ameryki.
Samodzielne kupowanie pojazdu zazwyczaj łączy się zatem z brakiem możliwości sprawdzenia jego stanu technicznego, a zatem rzeczywistego potwierdzenia zapewnień sprzedawcy zawartych w ogłoszeniu.
Warto pamiętać, że sprzedawcy aut bardzo często zatajają ich realny stan, a zdjęcia potrafią być celowo aranżowane tak, by odwrócić uwagę od usterek w samochodzie. Samodzielne wykonywanie procesu, jakim jest sprowadzenie auta z USA może zakończyć się stratą pieniędzy i sprowadzeniem wraka, który będzie nadawał się jedynie na złomowanie.
Zalety skorzystania z pośrednika
Największą zaletą zlecenia znalezienia, zakupienia i sprowadzenia pojazdu z Ameryki do Polski, jest bezpieczeństwo transakcji. To przede wszystkim gwarancja sprowadzenia pojazdu w takim stanie, jaki zapewnia sprzedawca. Jest to możliwe dzięki dysponowania siatką rozmaitych kontaktów. Pośrednik jest w stanie wysłać specjalistę do dokonania oględzin pojazdu na miejscu.
Dzięki temu, zyskamy pewność, że nie sprowadzimy samochodu z fatalnym stanie. Drugim plusem jest olbrzymie doświadczenie i znajomość rynku. Firma, która zawodowo trudni się sprowadzaniem pojazdów z USA, doskonale wie z jakich portali i domów aukcyjnych warto korzystać. Pracownicy szukają samochodu jedynie wśród sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, którzy cieszą się nieposzlakowaną opinią.
Posunięcie to znacznie minimalizuje ryzyko nieudanego zakupu. Dużą zaletą jest fakt, że pośrednik samodzielnie zajmie się poszukiwaniem auta, co zaoszczędzi nam wiele czasu. Pracownik firmy oczywiście weźmie pod uwagę wszystkie wytyczne dotyczące tego, jaki to ma być pojazd. Korzystanie z firmy pośredniczącej to także pomoc w skomplikowanym procesie dopełnienia formalności, uiszczenia wszystkich opłat i przygotowania dokumentacji.
Firmy pośredniczące, które zajmują się importem aut, posiadają kontakty nie tylko wśród mechaników, ale także wśród firm transportowych. Dzięki temu, ze względu na regularny charakter współpracy, są w stanie wynegocjować niższe stawki za poszczególne działania transportowe. Korzystanie z pomocy pośrednika to zatem bezpieczeństwo i wygoda.
Jak zatem znaleźć dobrą firmę pośredniczącą w sprowadzaniu samochodów ze Stanów. Wystarczy skorzystać z największej polskiej bazy importerów aut z USA i poczytać opinie o wybranym przez nas pośredniku: https://sprowadzanie-aut.pl/k/samochody-z-usa/
Na których pojazdach można zyskać?
Zanim zdecydujemy się na konkretny model samochodu, który zechcemy sprowadzić, warto rozeznać się wśród, których pojazdów warto jest rozpocząć poszukiwania. Niektóre samochody sprawiają wyjątkową możliwość zyskania i stanowią korzystne oferty. Jakie samochody najbardziej opłaca się ściągać z USA?
Najwięcej korzyści stwarza ściąganie samochodów luksusowych, drogich, które na rynku wtórnym w Ameryce wystawiane są po wyjątkowo niskich cenach. Im droższe auto na rynku polskim i bardziej prestiżowe, tym większa szansa odniesienia korzyści.
Kolejną grupę pojazdów stanowią samochody uszkodzone. Oczywiście, nie chodzi tu o pojazdy, które brały udział w poważnych wypadkach.
Na wrakach korzyści nie osiągniemy. Mowa o samochodach jedynie w niewielkim stopniu uszkodzonych. Korzystna sytuacja ekonomiczna panująca w USA znacznie odmienia sytuacją od tej, którą znamy z naszego kraju. Dobrze sytuowani Amerykanie nawet w przypadku drobnych uszkodzeń i awarii decydują się na sprzedaż pojazdu, wystawiając go w korzystnej cenie.
Naprawy i remonty samochodów w amerykańskich warunkach zazwyczaj są nieopłacalne. Kolejna grupa pojazdów, która może stworzyć korzyść, to samochody zabytkowe. Za klasyki uważa się auta co najmniej trzydziestoletnie.
Ich sprowadzanie może być zyskowne z dwóch powodów. Po pierwsze, amerykańskie klasyki, na rynku europejskim uznawane są pojazdy oryginalne i piękne, a ich wartość jest znacznie wyższa niż na rynku amerykańskim, gdzie nie cieszą się dużym szacunkiem. W Europie są niezwykle rzadkie, stąd takie zainteresowanie i uznanie. Drugi powód to fakt, że tego typu pojazdy zwolnione są z niektórych opłat. Importując klasyki nie zapłacimy cła i akcyzy, a stawka podatku VAT będzie znacznie mniejsza.
Przebieg procesu
Na początku oczywiście należy wyszukać odpowiedni pojazd. Firma pośrednicząca może tego dokonać bez naszego udziału, na podstawie szczegółowych wskazówek, jakie jej przekażemy. Kiedy pojazd zostanie kupiony, należy dokonać przelewu z uwzględnieniem prowizji dla domu aukcyjnego, jeżeli to za jego pośrednictwem dokonało się nabycie. Tu również trzeba mieć na uwadze, że nasz polski bank, naliczy prowizję za przelew dokonywany za granicę kraju. Zamówienie transportu to krok drogi.
Logistyka powinna uwzględniać odholowanie pojazdu do portu, wykupienie kontenerowca i załadunek auta na pokład. Najczęściej wybiera się transport do niemieckich portów, w których opłaty importowe są bardziej korzystne niż w innych portach europejskich. Ostatnim etapem będzie przewóz pojazdu do Polski. Kolejny krok to przesył dokumentacji pojazdu.
Następnie, należy uiścić opłaty związane z importem. Jest to cło, akcyza oraz podatek VAT. Pierwsza opłata w niemieckich portach wynosi 10% wartości sprowadzonego samochodu. Stawka drugiej uzależniona jest od pojemności silnika oraz mocy samochodu. Możliwe wysokości progu procentowego to od 3,1% do 18,7% wartości auta. Podatek VAT wynosi 9%.
Następnym posunięciem, jakie będziemy musieli wykonać jest przystosowanie amerykańskiego pojazdu do wymogów panujących w państwach europejskich. Samochody produkowane za wielką wodą cechują nieco inne rozwiązania technologiczne. Dotyczy to przede wszystkim oświetlenia. W samochodach amerykańskich lamy mijania mają inny kolor, a jednocześnie są kierunkowskazami, co nie jest dopuszczone w warunkach europejskich.
Bardzo często samochody amerykańskie cechuje zbyt wysoka emisyjność spalin, co również należy zmienić. Pojazd musi zatem przejść pewne zabiegi adaptacyjne. Ostatnim krokiem będzie skompletowanie wszystkich dokumentów oraz wizyta w urzędzie komunikacyjnym celem dokonania rejestracji pojazdu.
Jakie dokumenty będą potrzebne przy rejestracji pojazdu?
Zanim wybierzemy się do urzędu celem dokonania rejestracji auta, musimy skompletować dokumenty. Niezbędny będzie dowód potwierdzający własność, a także oryginał faktury zakupu pojazdu. Kolejne potrzebne dokumenty to potwierdzenie opłaty cła, akcyzy oraz podatku.
Należy dysponować także przetłumaczoną dokumentacją pojazdu (np. karta samochodu). Może tego dokonać jedynie tłumacz przysięgły. Ze stacji technicznej będziemy potrzebowali zaświadczenia o dostosowaniu pojazdu do warunków europejskich, a także potwierdzające odpowiedni stan techniczny auta.
Na koniec, nie możemy zapomnieć, żeby zabrać ze sobą amerykańskie tablice rejestracyjne oraz dokument, który potwierdzi naszą tożsamość.
Czy da się zmniejszyć ilość opłat?
Istnieje możliwość sprowadzenia samochodu bez konieczności uiszczenia niektórych opłat. Nie dotyczy to jednak każdego wozu. Z niektórych opłat zwolniony jest proces importu pojazdów zabytkowych, tzw. klasyków.
Samochody trzydziestoletnie nie wymagają opłacenia cła oraz akcyzy. Można liczyć także na zmniejszoną stawkę podatku vat, która w tym przypadku wyniesie 8% wartości auta. Na zwolnienie z cła i akcyzy mogą liczyć także niektórzy nabywcy aut młodszych.
Chodzi tu o tzw. mienie przesiedleńcze. Może się ono ubiegać każdy, kto chociaż rok spędził legalnie w Stanach i przez minimum pół roku użytkował pojazd, który zamierza importować. Takiego auta nie będzie można jednak od razu sprzedać. Mienie przesiedleńcze zakłada bowiem jego użytkowanie.
Artykuł sponsorowany
Niezwykle przydatne porady! Dzięki wielkie :)
OdpowiedzUsuńczy podobne zasady mają się do motocykli i do krajów UE? interesuje mnie transport motocykli z Anglii do Polski, ale w internecie niestety nie mogę znaleźć rzetelnych informacji na ten temat :(
OdpowiedzUsuńJeśli planujemy kupno sprowadzonego samochodu, najlepiej skorzystać z pomocy pośrednika. Tymczasem renomowana firma http://bartek-auta.pl/co-sprawdzam/ sprowadzająca auta z Niemiec wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą kupić używany samochód wysokiej klasy. Pomaga w nabyciu wymarzonego pojazdu.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJa kupiłem i jestem mega zadowolony. Kupiłem Camaro 2018 za śmieszne pieniadze. Wiadomo naprawa itp ale i tak wyszło super autko. Kupowałem przez firmę MEMA AUTO EXPORT CORPORATION memaautoexp.com , spędziłem duzo czasu aby znależć dobrą firmę. Bałem sie troche przez Polskie firmy bo wiadomo oszukuja podrabiaja faktury itp. A ta Amerykanska firma zrobila wszytsko super i mam faktury na wszysko. Mają tez kilka firm w Europie i w Polsce co nawet wam naprawia samochod i przywioza pod drzwi albo po prostu taki w jakim stanie kupicie. Jak mi odpowiedzieli na email wszytsko mialem wypisane co i za co . Po angielsku ale pan odpisał ze moze tez po Hiszpansku niemiecku i polsku . SERDECZNIE POLECAM
OdpowiedzUsuńSuper instrukcja i porady, które na pewno przydadzą się niejednej osobie, która zastanawia się nad sprowadzeniem samochodu z USA. Przyznam szczerze, że sama od jakiegoś czasu nad tym myślę i chyba w końcu zdecyduję się na taki krok.
OdpowiedzUsuń