Padłeś ofiarą drobnej kolizji? Uczestniczyłeś w wypadku drogowym? A może chcesz uzyskać informacje na wszelki wypadek? Zobacz, jakie odszkodowanie z OC sprawcy Ci przysługuje. Możesz liczyć nie tylko na zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy holowania i naprawy samochodu, ale także inne rzeczy. Jakie? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze.
Uszkodzony samochód? Napraw go w ramach odszkodowania z OC sprawcy
Postawmy sprawę jasno: uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy to Twoje prawo. Po wydarzeniu drogowym otrzymasz od sprawcy dane: jego, auta i polisy ubezpieczeniowej. Będziesz musiał skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym winowajcy, albo też spróbować załatwić sprawę u swojego, jeżeli umożliwia skorzystanie z BLS.Masz do wyboru dwa rodzaje likwidacji szkody:
- gotówkowe, w którym konieczne jest wykonanie kosztorysu naprawy (wykona go rzeczoznawca wysłany przez ubezpieczyciela). Uzyskujesz pieniądze, po czym sam decydujesz, w jakim warsztacie naprawisz swoje auto,
- bezgotówkowe, w którym ubezpieczyciel nie przeleje Ci środków na konto, zamiast tego rozliczy się bezpośrednio z warsztatem. W tym wariancie jesteś zobowiązany do wyboru warsztatu z listy przedstawionej przez ubezpieczyciela.
Niezbędne leczenie? Zapłać za nie z odszkodowania z OC sprawcy
Do uszkodzeń ciała może dojść natychmiast, podobnie jak do rozstroju zdrowia. Niektóre urazy mogą jednak dać o sobie znać znacznie później – zaczną Ci wyskakiwać dziwne siniaki, stracisz władzę w ręku, będziesz mdlał. Pamiętaj, że okres przedawnienia roszczeń o odszkodowanie w związku z urazami ciała i rozstrojem zdrowia wynosi do 20 lat.W obu przypadkach masz zagwarantowane pokrycie kosztów leczenia z odszkodowania z OC sprawcy. Co ważne, sam wybierasz, czy wolisz opiekę państwową, czy prywatną. Ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów leczenia w placówce prywatnej, jednak musi udowodnić, że nie było ono konieczne.
Pieniądze za przeżytą traumę?
W przypadku niektórych wypadków drogowych ustawa przewiduje także wypłatę zadośćuczynienia w ramach odszkodowania z OC sprawcy. Powołuje się na to, że poszkodowany kierowca lub pasażerowie mogli przeżyć tak silne emocje, iż odcisną one piętno na psychice. Na taką formę odszkodowania możesz liczyć np. gdy:- odniosłeś poważne i trwałe uszkodzenia ciała,
- na skutek wypadku nie możesz wykonywać podstawowych czynności życiowych,
- przez wypadek straciłeś możliwości związane z przyszłością, np. nie zostaniesz sportowcem, choć przez ostatnie lata się do tego przygotowywałeś,
- leczenie i rehabilitacja wiązały się z dużym cierpieniem.
artykuł partnerski
Super artykuł bardzo przydatny podczas kolizji i wypadku warto jak najlepiej wykorzystać to i uzyskać jak najwięcej dotacji aby naprawić swoja szkodę i uszczerbek na zdrowi jak nie fizycznym to psychicznym.
OdpowiedzUsuńJest takie coś moja siostra jak miała wypadek to dostała pieniadze za uszczerbek na zdrowiu psychicznym bo miała później lęki przed wsiadaniem do samochodu nawet psycholog jej to stwierdził.
OdpowiedzUsuńNasze postępowanie po kolizji powinno przebiegać zgodnie z określonym schematem i zasadami. Wszelkie niedopatrzenia lub niedopełnienie jakichś formalności może skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.
OdpowiedzUsuń