W dzisiejszym mobilnym świecie niemalże każda firma posiada swoje auto. Ze względów ekonomicznych warto wiedzieć jaka metoda finansowania samochodu jest dla danego przedsiębiorstwa najbardziej opłacalna.
Leasing, kredyt, gotówka?
Trzy najpopularniejsze warianty w jednym pytaniu, które pojawia się od razu po tym jak już się zdecydowaliśmy w salonie na konkretny model samochodu.
Zakup za gotówkę?
Jeżeli jesteśmy w grupie szczęśliwców, którzy przy zakupie posiadają własne środki to nie musimy się przejmować żadnymi procedurami bankowymi, które nas po prostu nie będą dotyczyć. Dużą ,,kartą przetargową" przy takiej opcji jest możliwość negocjacji większej zniżki na auto u sprzedawcy w salonie. Wybrany samochód nie musi być także nowy, nie musimy go serwisować w konkretnym serwisie, a dowolnym. Dodatkowo jeżeli kupujemy choćby auto używane od innej firmy, a ta z kolei wystawi nam fakturę VAT to rozliczymy nie tylko koszt zakupu pojazdu, ale także często niemały podatek VAT.
Podsumowując, w przypadku zakupu auta za gotówkę mamy większą możliwość negocjacji ceny. Ponadto mamy większą swobodę i wybór auta zarówno nowego jak i używanego. Nabyty pojazd w jest od razu naszą własnością i równie dobrze w każdej chwili możemy się go ,,pozbyć" sprzedając go komuś dalej. Rozwiązanie nie jest jednak idealne. Po pierwsze musimy mieć tę gotówkę, a zakup auta to nie kilka stówek tylko znacznie większa suma pieniędzy. Nawet jeżeli jesteśmy w posiadaniu całej kwoty to czasem lepiej wybrać inną formę finansowania auta, a pozostałą część środków przeznaczyć na inne inwestycje, które przyniosą większą korzyść niż samo auto firmowe.
Kredyt?
Opcja finansowania auta firmowego przeznaczonego dla osób, które nie chcą ,,zamrażać" gotówki w aucie lub tej gotówki nie mają wystarczająco na tyle aby pokryć całkowity zakup. Kredyty zazwyczaj udzielane są w bankach. Kredyt samochodowy często jest możliwy na auta używane, także te starsze niż kilka lat.
Kredyt z pewnością jest trudniej uzyskać niż leasing. Poza tym zdolność kredytowa, która czasem potrzebna jest na inne wydatki i inwestycje drastycznie maleje, a w przypadku wykrycia zaległości banki od razu zjeżdżają z nią do zera informując o tym odpowiednie instytucje takie jak BIK czy KRD.
Leasing?
Leasing to inaczej zakup auta ze środków uzyskanych od firmy leasingowej lub często też banku. Zabezpieczeniem dla instytucji finansowej jest opłata własna tzw. początkowa, ale także opłata końcowa, czyli kwota za jaką przedsiębiorca musi wykupić pojazd, aby stał się jego własnością. Jednym z atutów leasingu z założenia są niższe koszty niż w przypadku kredytu samochodowego. Zazwyczaj też w przypadku leasingu występują niższe opłaty początkowe niż przy kredycie. Leasing nie jest pozbawiony wad. Największą wadą leasingu jest narzucanie przez instytucje finansowe konkretnych wytycznych odnośnie użytkowania, serwisowania i utrzymania pojazdu. Poza tym banki czy firmy leasingowe mogą także wyznaczać nam, gdzie możemy naprawiać auto, jakiej marki opony muszą być założone na aucie. Wiek auta także jest dość mocno wyśrubowany i zazwyczaj firmy nie udzielają leasingu na auta starsze niż 5 lat.
Mimo wszystko leasing w wielu przypadkach wychodzi czyt. wyjeżdża po prostu najtaniej i dlatego jest to najpopularniejsza obecnie forma finansowania zakupu samochodu. Leasing swoją popularność zdobyć tylko i wyłącznie dlatego, że jest najbardziej ekonomiczny dla wielu przedsiębiorstw.
Leasing w skrócie ekonomicznym to bardzo korzystna forma uzyskania środków finansowych na zakup pojazdu. W przypadku leasingu dużą rolę odgrywa niska wpłata własna oraz mało skomplikowana procedura finansowania. Nie ma ideałów, a największe wady leasingu to ograniczony wybór jeżeli chodzi o samochody - mam tutaj na myśli głównie samochody używane, które nie mogą być zazwyczaj starsze niż 5 lat. Poza tym różne firmy leasingowe narzucają różne warunki, nakazy i zakazy co do późniejszego użytkowania pojazdu.
artykuł powstał we współpracy z Vivus.pl
Jestem właścicielem prężnie rozwijającej się firmy, która jest silnie związana z branżą spożywczą. Na samym początku prowadzonej przeze mnie działalności wypożyczałem auta dostawcze, ale gdy tylko pozyskałem odpowiednie fundusze, postanowiłem zainwestować w zakup odpowiednio przystosowanego pojazdu na wyłączność. Zakupiona przeze mnie przyczepa dwuosiowa, której elementy wykonane są z stalowych profili spawanych okazała się świetną inwestycją.
OdpowiedzUsuńmi brakowało pięciu tysięcy żeby kupić auto, ale bank nie chciał mi dać kredytu bo miałam już hipotekę, inny bank mógł dać kredyt ale na takich warunkach że się nie opłacało. uratowała mnie wtedy niskooprocentowana (była promocja że procent to 8) chwilówka od ręki, którą spłaciłam za miesiąc, więc zawsze jest jakaś opcja
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Warto było tutaj zajrzeć
OdpowiedzUsuńA co sądzicie o tym - https://www.historiaszkod.pl/ ? Czy historia pojazdu zweryfikowana w taki sposób wykaże wszystkie istotne problemy, które miały miejsce z danym autem? W jakim kierunku warto uderzać?
OdpowiedzUsuń