Uwzględniając znaczenie oraz funkcje drogi pożarowej należy uznać, iż wykorzystywanie jej do parkowania samochodów nie jest postępowaniem prawidłowym. Brak utrzymania drogi pożarowej w stanie umożliwiającym wykorzystanie drogi przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej zagrożone jest karą na podstawie przepisów kodeksu wykroczeń. Tym samym zarządca drogi pożarowej ma prawo wprowadzić ograniczenia w zakresie możliwości parkowania, uwzględniając cel drogi pożarowej.
Droga pożarowa
Problematyka dróg pożarowych uregulowana jest w kilku aktach prawnych. W pierwszej kolejności warto odwołać się do przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z § 5 tego rozporządzenia właściciele lub zarządcy terenów utrzymują znajdujące się na nich drogi pożarowe w stanie umożliwiającym wykorzystanie tych dróg przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę. Przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych regulują problematykę warunków technicznych w zakresie między innymi dróg pożarowych ze szczególnym naciskiem na przejezdność takiej drogi zgodnie z przeznaczeniem.
Ważne
Drogą pożarową jest droga o utwardzonej nawierzchni, która umożliwia dojazd pojazdów ochrony przeciwpożarowej do obiektu budowlanego o każdej porze roku.
Problem z parkowaniem
W kontekście dopuszczalności, lub zakazu parkowania samochodów na drodze pożarowej, należy zauważyć, że przepisy szczegółowe regulujące problematykę drogi pożarowej zawarte w przywołanych wcześniej rozporządzeniach nie normują w sposób bezpośredni zakazu parkowania na drodze pożarowej. O zakazie takim można jednak mówić uwzględniając cel drogi pożarowej – jakim jest bezproblemowe umożliwienie dojazdu pojazdów ochrony przeciwpożarowych do obiektu budowlanego.
Ponadto należy zwrócić uwagę na przepis art. 82 § 2 pkt 6 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na utrzymywaniu dróg pożarowych w stanie umożliwiającym wykorzystanie tych dróg przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. Tym samym zarządca drogi ma obowiązek utrzymywać drogę pożarową w stanie „przejezdnym”, co w praktyce może skutkować reglamentowaniem lub wręcz zakazywaniem parkowania na drogach pożarowych.
Ważne
Uwzględniając brak jednoznacznego zakazu parkowania na drogach pożarowych wynikającego z przepisów w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych zalecaną praktyką będzie zwrócenie się do zarządcy konkretnej drogi pożarowej w sprawie ustalenia funkcjonującej (legalnej) praktyki w zakresie parkowania lub zakazu parkowania na drogach pożarowych.
Podstawa prawna:
- rozdział 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz.U z 2009 nr 124 poz. 1030),
- § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U z 2010 nr 109 poz. 719),
- Art. 82 § 2 pkt 6 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 618).
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
artykuł zewnętrzny
Prześlij komentarz