Otrzymałeś propozycję OC od ubezpieczyciela, lecz wydaje Ci się za droga? Spokojnie – na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa szereg składników. Sprawdź, skąd tak wysoka propozycja i jak to zmienić!
Zwyżka ubezpieczeniowa – kto jest na nią narażony?
O zniżkach ubezpieczeniowych z pewnością wiesz wszystko. Czy jesteś jednak świadomy tego, że istnieje też ich przeciwieństwo w postaci zwyżek ubezpieczeniowych? Polega to na podwyższaniu stawek OC dla kierowców stanowiących podwyższone ryzyko dla towarzystwa ubezpieczeniowego – co oznacza po prostu, że istnieją duże szanse na to, że spowodują szkodą. Do grup narażonych na zwyżki ubezpieczeniowe można zaliczyć:
- młodych kierowców – grupa ta po pierwsze nie ma jeszcze żadnych zniżek, a po drugie brakuje jej doświadczenia za kółkiem. Właśnie dlatego kierowcy od razu po zdaniu egzaminu na prawo jazdy płacą najwięcej za ubezpieczenie samochodu.
- kierowców, którzy spowodowali już szkodę – to w zasadzie nie powinno stanowić zaskoczenia. Jeśli już spowodowałeś szkodę i korzystałeś z odszkodowania, za kolejne ubezpieczenie zapłacisz więcej, gdyż stanowisz dla ubezpieczyciela grupę podwyższonego ryzyka;
- przedstawicieli pewnych grup zawodowych – zwyżkami ubezpieczeniowymi mogą być obarczeni chociażby sportowcy, prawnicy czy pracownicy fizyczni;
- osoby stanu wolnego i bezdzietne – zdaniem ubezpieczycieli (i statystyk policyjnych) osoby w stałych związkach i posiadające dzieci zachowują się na drodze spokojniej i rozważniej niż te, które są stanu wolnego i nie mają potomstwa.
Więcej informacji o zwyżkach ubezpieczeniowych znajdziesz też tutaj: https://kioskpolis.pl/zwyzki-ubezpieczenia-kiedy-mozna-je-otrzymac/
Za OC jakiego auta zapłacisz najwięcej?
Przy wyliczaniu wysokości składki OC nie bez znaczenia pozostaje też sam samochód. Właściciele sportowych modeli muszą spodziewać się tego, że zapłacą więcej niż osoby, które posiadają rodzinne samochody. Większa pojemność silnika równa się bowiem większym możliwościom auta, a to z kolei może stanowić zachętę do ryzykownych zachowań na drodze – stąd już tylko krok od groźnego w skutkach wypadku, za który trzeba będzie wypłacić odszkodowanie.
Stawka za ubezpieczenie OC rośnie też wraz z przebiegiem samochodu. Dlaczego? Większy przebieg równa się większemu zużyciu podzespołów pojazdu, a to z kolei przekłada się na większą awaryjność. Auto może się więc zepsuć w trakcie jazdy, a towarzystwo zostanie zmuszone do wypłaty świadczenia.
Składka ubezpieczeniowa a miejsce zamieszkania
Niewiele osób jest świadomych tego, że na wysokość zaproponowanej stawki ubezpieczenia OC wpływa także otoczenie, w którym będziesz użytkować samochód. Towarzystwa ubezpieczeniowe śledzą bowiem statystyki wypadków w różnych miejscach i na ich podstawie podwyższają lub obniżają ceny OC w zależności od tego, jak wysokie jest ryzyko wystąpienia szkody ubezpieczeniowej. W końcu jeśli w Twojej okolicy często dochodzi do stłuczek, szanse na to, że to właśnie Ty będziesz uczestniczyć w jednej z nich, są naprawdę duże.
artykuł zewnętrzny
Drogo to jest jak idziesz do agenta a nie porównujesz. W aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu, różnica w składce to czasem ponad 100%
OdpowiedzUsuńPrzyczyn tak naprawdę może być wiele. Bardzo pomocny wpis, na pewno wielu nam otworzy oczy. Wszystkie poruszone kwestie są ważne podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczenia.
OdpowiedzUsuń