Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz nowych bądź używanych pojazdów do swojej firmy to na pewno spotkałeś się już z pojęciami leasingu oraz wynajmu długoterminowego. Obydwa rozwiązania cieszą się aktualnie dość sporą popularnością, ale które z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim konkretnym przypadku? Niniejszy artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie.
Leasing pojazdu
Generalnie leasing występuje w dwóch rodzajach, tj. operacyjnym i finansowym. W obu przypadkach wynajmujący może swobodnie korzystać z pojazdu w zamian za comiesięczne odprowadzanie raty leasingowej. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może zwykle wykupić użytkowany dotychczas samochód za wręcz symboliczną kwotę.
Leasing operacyjny funkcjonuje podobnie do wynajmu, co oznacza, że przez cały czas trwania umowy właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa. W tym wariancie podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej z osobna. Comiesięczne raty (tak samo, jak ewentualna opłata wstępna) są traktowane, jako koszt uzyskania przychodu przez przedsiębiorcę korzystającego z samochodu.
W przypadku leasingu finansowego sprawy prezentują się nieco inaczej. Przedsiębiorca decydujący się na ten wariant umowy, musi ująć pojazd w swoich aktywach i sam zatroszczyć się o wszystkie kwestie związane z odpisami amortyzacyjnymi. Ponadto podatek VAT naliczany jest od całej kwoty i należy go uregulować z góry wraz z pierwszą ratą. Warto również zaznaczyć, że leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jedynie część odsetkową rat leasingowych.
Wynajem długoterminowy z wypożyczalni samochodów
Wynajem długoterminowy pod wieloma względami przypomina leasing operacyjny z tą zasadniczą różnicą, że po zakończeniu umowy auto powraca do wypożyczalni czy też dealera udostępniającego pojazd. Oferta wynajmu to niższe comiesięczne opłaty, ale nieco mniejsza swoboda w użytkowaniu pojazdu. Co ważne jednak, wynajmujący nie musi zawracać sobie głowy opłatami związanymi z eksploatacją samochodu. Innymi słowy, za ubezpieczenie, serwisowanie czy np. sezonową wymianę opon odpowiada wyłącznie wypożyczalnia samochodów.
Niska rata miesięczna i łatwość w oszacowaniu wszystkich kosztów w porównaniu z innymi rozwiązaniami sprawia, że wynajem długoterminowy zdobywa coraz większe uznanie wśród polskich przedsiębiorców – zapewnia ekspert z wypożyczalni samochodów ABCO Rent a Car. – Z kwartału na kwartał do naszego oddziału w Krakowie trafia coraz więcej zapytań odnośnie wynajmu na długi okres czasu.
Plusy i minusy
Fakt, że auto cały czas pozostaje własnością wypożyczalni samochodów bądź też leasingodawcy udostępniającego pojazd na zasadach leasingu operacyjnego oznacza, że wynajmujący zachowuje większą zdolność kredytową. Oferty tego typu pozwalają również na uniknięcie opłat związanych z użytkowaniem pojazdu, ale z drugiej strony bardzo często nakładają pewne obostrzenia, jak np. limit przejechanych kilometrów. Leasing finansowy oferuje dużo większą swobodę a ponadto umożliwia wykupienie pojazdu nawet za symboliczny 1% jego wartości po zakończeniu kontraktu. Niemniej jednak wymaga sporego zaangażowania kapitału własnego, co może być szczególnie problematyczne dla przedsiębiorców, którzy dopiero startują w biznesie. Warto pamiętać, że branża Rent a Car w Polsce dość szybko się rozwija i na rynku, co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania, dlatego dokonując wyboru metody finansowania pojazdu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim sumaryczny koszt inwestycji oraz stabilność finansową własnej firmy.
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Dużo przydatnej wiedzy.
OdpowiedzUsuńCenne informacje. Zestawienie jak najbardziej przydatne.
OdpowiedzUsuń