Kradzież pojazdu to przestępstwo, które nadal znajduje się w czołówce tych najczęściej popełnianych. Dla właściciela pojazdu taka sytuacja zawsze wiąże się z dużym stresem i bez znaczenia jest, czy sprawa dotyczy przedsiębiorcy posiadającego dużą flotę pojazdów, czy też przysłowiowego Kowalskiego, który właśnie utracił świeżo zakupiony model z wyższej półki. Aby spać spokojniej, warto zastanowić się nad montażem lokalizatora samochodu. Sprawdźmy, do czego służy i jak działa radiowa stacja lokalizacji pojazdów.
Do czego służy monitoring samochodu?
Współczesne systemy monitorujące oparte na GPS/GSM skupiają się na dwóch aspektach. Jednym jest kontrola i zarządzanie flotą, drugim natomiast lokalizacja pojazdów. O ile dla przedsiębiorcy ważne będą oba parametry, o tyle dla prywatnego właściciela samochodu najważniejsza jest opcja namierzenia samochodu po kradzieży, a co za tym idzie jego szybkie odzyskanie. Jeszcze do niedawna najczęściej stosowany był właśnie monitoring GPS/GSM, który działa w oparciu o komunikację satelitarną. Jednak w myśl zasady „potrzeba matką wynalazków”, złodzieje znaleźli na niego sposób w postaci zagłuszarek sygnałów. Dlatego w chwili obecnej najbardziej sprawdzoną opcją jest radiowa lokalizacja pojazdów.
Jak działa radiowa lokalizacja pojazdów?
Lokalizator radiowy pozwala na zlokalizowanie samochodu już w kilka minut. Najważniejsze jest, aby podczas montażu przez autoryzowanego instalatora nadajnik został umieszczony w miejscu trudnym do zlokalizowania, jednak na tyle bezpiecznym, aby nie uległ uszkodzeniu. Brak aktywności urządzenia radiowego w czasie kradzieży zdecydowanie utrudnia złodziejowi jego odnalezienie i pozwala uśpić jego czujność. Najważniejszą rolą właściciela pojazdu jest jak najszybsze poinformowanie o kradzieży policji, oraz firmy, do której należy urządzenie. Zasada działania jest niezwykle prosta. W momencie zgłoszenia nadajnik jest zdalnie uruchamiany i rozpoczyna wysyłanie sygnałów radiowych o dedykowanej częstotliwości, umożliwiających jego odnalezienie. Aby zlokalizować nadajnik, niezbędna jest specjalna aparatura przechwytująca konkretną częstotliwość fal radiowych. Po natrafieniu na sygnał lokalizacja pojazdu odbywa się zdalnie, lub powiadomiona zostaje ekipa poszukiwawcza oraz policja, które udają się na miejsce. Sygnał namierzany jest za pomocą naziemnej infrastruktury technicznej oraz komputerów w pojazdach ekipy poszukiwawczej i radiowozach. Jeśli sygnał jest zagłuszany, można go namierzyć pomimo to, lokalizując źródło zakłóceń.
Zalety lokalizacji radiowej
Zacznijmy od tego, że lokalizator samochodu nie uchroni auta przed kradzieżą, ale pozwoli je odnaleźć, jeśli dojdzie do przestępstwa. Czas gra na korzyść złodzieja, dlatego im szybciej samochód zostanie zlokalizowany, tym większa jest szansa na jego odzyskanie. Do największych zalet radiowej lokalizacji pojazdów można zaliczyć:
- odporność na zagłuszarki sygnału,
- ciągłość zasięgu w garażach podziemnych,
- trudność w ukryciu pojazdu — zasięg jest utrzymany nawet w metalowych kontenerach transportowych i tunelach,
- możliwość aktywowania urządzenia dopiero po kradzieży (lokalizator radiowy jest trudniejszy do znalezienia przez złodzieja),
- odrębne zasilanie na baterię, które nie jest zintegrowane z elektryką (wytrzymałość baterii około 5 lat),
- sygnał radiowy można wychwycić z lądu, jak i z powietrza,
- praca urządzenia radiowego nie ustaje nawet po odłączeniu akumulatora.
Dzięki posiadanym zaletom radiowy lokalizator pojazdów wykazuje wysoką skuteczność w odnajdowaniu skradzionych pojazdów.
Boisz się kradzieży samochodu? Gannet Guard System pomoże Ci zlokalizować skradziony samochód.
artykuł zewnętrzny
Podoba mi się bardzo Twój styl pisania
OdpowiedzUsuń