Egzaminatorka z WORD Lublin oblała kursanta za to, że ten przed wjazdem na ,,rondo" nie włączył lewego kierunkowskazu. NSA oddalił jej skargę i przyznał rację kursantowi.
Przepisy teoretycznie w całej Polsce mamy takie same. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jest jedna, ale niestety każdy WORD w różnych częściach kraju inaczej ją interpretuje. Swego czasu np. za nie włączenie kierunkowskazu przed rondem w Kielcach oblewało się egzamin podczas gdy w WORD Wrocław w tym samym czasie kierunkowskazu włączać nie trzeba.
- Egzaminatorka z WORD Lublin w kwietniu 2017 roku oblała kursanta za to, ze ten mając polecenie na rondzie w lewo, nie wrzucił przed rondem kierunkowskazu. Egzaminatorka uznała to za błąd, a podczas egzaminu kazała dwa razy skręcić na ,,rondach w lewo" przez co miała już podstawę do tego aby oblać.
Kursant się nie poddał i odwołał się do SKO, które przyznało mu rację iż na rondzie nie zmienia się kierunku jazdy - zawsze w prawo - dopiero przy zjeździe zmieniamy kierunek jazdy na prawy opuszczając ,,wyspę" - logiczne.
- Egzaminatorka aby dowieźć swego, decyzję SKO zaskarżyła do WSA w Lublinie, który wydał wyrok już w 2018 roku i skargę egzaminatorki uznał za bezzasadną, oddalił ją.
Egzaminatorka mimo to się nie poddała i orzeczenie WSA zaskarżyła do NSA. 27-02-2020 po blisko dwóch latach wydano decyzję - skarga jak można się domyślać ponownie została oddalona - link tutaj.
Co ciekawe nie ma takiego pojęcia jak rondo w ustawie Prawo O Ruchu Drogowym. Jest to kolejny przepis, który daje furtkę do tego aby po prostu oblać kursanta.
Na dole tego wpisu odpowiedź na moje zapytanie w sprawie dot. używania kierunkowskazów na rondzie z 2013 roku. Przez tyle nic się nie zmieniło i wciąż wielu kierowców rozumie jazdę na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym inaczej.
Jak używać kierunkowskazów? Mój artykuł sprzed 5 lat - link tutaj - wciąż aktualny.
Jak używać kierunkowskazów? Mój artykuł sprzed 5 lat - link tutaj - wciąż aktualny.
Prześlij komentarz