Dane statystyczne są nieubłagane. Publikowane każdego roku przez Komendę Główną Policji statystyki dotyczące wypadków jasno wskazują, że młodzi kierowcy w wieku do 24 lat popełniają najwięcej wypadków. Odpowiadają aż za 20% wszystkich kolizji, jakie w minionym roku miały miejsce na naszych drogach. Co gorsza, aż połowa z tych zdarzeń zakończyła się śmiercią któregoś z podróżujących. Najczęstszą przyczyną wypadków lub kolizji jest „niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze”. Statystycznie, młodzi kierowcy jeżdżą zbyt brawurowo, co niestety często kończy się wypadkiem.
OC dla młodego kierowcy – ile kosztuje?
Ceny składek OC kalkulowane są w oparciu m.in. dane statystyczne. A jeśli wynika z nich, że młodzi kierowcy częściej są sprawcami wypadków niż starsze grupy wiekowe, to łatwo o wytłumaczenie dla wysokich składek ubezpieczenia. Ta grupa kierowców jest obarczona największym ryzykiem spowodowania kolizji. Dlatego też, chcąc się przed tym zabezpieczyć, ubezpieczyciele oferują ochronę za wyższą kwotę.
Jak tłumaczą eksperci Beesafe, towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają możliwości odmowy sprzedaży usługi polegającej na ochronie ubezpieczeniowej. Mogą natomiast zaoferować ją w wyższej cenie tak, aby koszt ubezpieczenia OC młodego kierowcy był współmierny do podejmowanego w ten sposób ryzyka.
Konkretnie, ile oznacza ta współmierność? Jak możemy dowiedzieć się z artykułu https://beesafe.pl/porady/oc-dla-mlodych-kierowcow/ , młodzi kierowcy muszą zapłacić często nawet więcej, niż dwukrotność składki doświadczonego kierowcy. W praktyce, ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie rzadko kosztuje tyle, ile ich pierwsze auto. Dlatego pojawia się pytanie, czy jest sposób na to, aby płacić mniej?
Jak obniżyć koszt OC dla młodego kierowcy?
Głównym czynnikiem, który determinuje wysokość składki za OC, jest historia ubezpieczeniowa. Oczywiście osoba, która dopiero zdała egzamin na prawo jazdy, tę historię będzie budowała. Ale istnieje sposób na to, aby zredukować wysokie koszty polisy. Jeśli współwłaścicielem samochodu będzie kierowca, który taką historię ubezpieczeniową już zdobył, ceny ubezpieczenia OC znacząco spadną. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie, które ma też swoje wady. Wypracowane przez lata zniżki takiego kierowcy można łatwo stracić, jeśli np. młodszy ze współwłaścicieli spowoduje kolizję. Jeśli jednak nie dojdzie do takiego zdarzenia, to przy wsparciu bardziej doświadczonego z kierowców, młodszy z nich może budować własną historię ubezpieczeniową i w ten sposób budować własne zniżki przy mniejszym koszcie rocznym ubezpieczenia.
Innym sposobem na wypracowanie historii ubezpieczeniowej, jeszcze przed zdobyciem prawa jazdy, jest zakup np. skutera lub innego jednośladu. Jak wiadomo, pojazdy te muszą posiadać ubezpieczenie OC, a składki ubezpieczeniowe, nawet jeśli właścicielem jest niedoświadczony kierowca, nie są wysokie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe honorują zdobyte w ten sposób zniżki, dzięki czemu, gdy przyjdzie już do zapłaty polisy za samochód, ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy nie będzie aż tak dużym obciążeniem finansowym.
artykuł zewnętrzny
Faktycznie najlepszym sposobem jest dopisanie do przyczepki młodego kierowcy, która raczej ma małe szanse kolizyjne. Opcja ze skuterem, jeśli się jeździ tylko okazyjnie to też dobra inwestycja. Sam syna zapisałem właśnie na te dwa wymienione pojazdy ;)
OdpowiedzUsuńJest to sposób na obniżenie ceny polisy. Jednak jak młody zrobi szkodę zniżki polecą i ojcu
OdpowiedzUsuńWarto inwestować w dobre OC, a także AC. Ja czuję si bezpieczniej wiedząc, że moje ubezpieczenie jest bardzo szerokie. Korzystam z ubezpieczenia Auxilia.
OdpowiedzUsuńNiestety, samemu przystępując do ubezpieczenia tak to wygląda. Dlatego też robi się kogoś z dużymi zniżkami jako współwłaściciela. Szukając niskich cen na ubezpieczenie warto postawić na pomoc takich firm jak https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac według mnie
OdpowiedzUsuńMożna zabezpieczyć swoje zniżki po przez wykupienie ich ubezpieczenia. W adnotacji mamy, że samochód będzie prowadziła młoda osoba. Nasze i jej zniżki są wtedy bezpieczne. Warto dodać, że wiele za to nie zapłacimy, a możemy zaoszczędzić sobie sporo problemów
OdpowiedzUsuńŚrednia cena OC w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosła 680 zł – wynika z naszego podsumowania cen OC. Polisy staniały w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego o 3,9%. To jednak mało precyzyjna wskazówka dla kierowców, którzy chcą kupić OC – rozpiętości w cenach mogą być bardzo duże, ze względu na wiek młodego kierowcy spowodowany zwyżkami. Warto rozpocząć budowanie swoich składek polisy oc od rejestracji pierwszego auta jako współwłaściciel ;)
OdpowiedzUsuń