Zakup samochodu wiąże się z koniecznością jego zarejestrowania. Zanim wypełnisz wniosek o rejestrację pojazdu, dowiedz się, jak to zrobić prawidłowo. Wyposażony w niezbędne informacje szybciej i łatwiej przebrniesz przez urzędową procedurę.
Dane potrzebne, aby wypełnić wniosek o rejestrację samochodu
Zarejestrowanie pojazdu to może nie skomplikowana, jednak z pewnością nieco zawiła procedura. Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się absolutnie wszystkiego na ten temat polecamy artykuł ekspertów na https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/wniosek-o-rejestracje-pojazdu/, który zawiera dodatkowo odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kierowców pytania. My od razu przechodzimy do niezbędnych dla wypełnienia wniosku danych oraz do załączników, czyli dokumentów, które musisz dołączyć do wniosku.
Zanim wypełnisz formularz przygotuj swój dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu i kartę pojazdu, jeśli taka została wydana. Składany przez Ciebie wniosek będzie bowiem zawierał Twoje dane, jako właściciela auta (m.in. imię i nazwisko, numer PESEL, a jeśli jesteś przedsiębiorcą także numer REGON), oraz dane pojazdu, jako przedmiotu rejestracji. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, należy podać we wniosku dane wszystkich współwłaścicieli (potrzebne będą pełnomocnictwa oraz wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł). Podstawowe dane pojazdu wymagane do jego rejestracji to:
-
model, marka, rodzaj pojazdu
-
rok produkcji
-
numer VIN lub numer nadwozia
-
numer silnika
-
dotychczasowy numer rejestracyjny
-
numer karty pojazdu (jeżeli taką posiadasz)
Poprawnie złożony wniosek to nie wszystko. Musisz do niego dołączyć konkretne dokumenty. Będą to:
-
dowód własności pojazdu (np. umowa kupna - sprzedaży)
-
zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
-
dotychczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne
-
kartę pojazdu
-
polisę OC (do wglądu).
Gdzie znajdziesz wniosek o zarejestrowanie pojazdu?
Wzór wniosku o zarejestrowanie pojazdu znajduje się na stronach internetowych urzędów realizujących procedurę rejestracji (wydziały komunikacji). Wniosek udostępniany jest także w na stronach internetowych związanych np. z motoryzacją lub ubezpieczeniami - są to gotowe pliki do pobrania w wersji PDF.
Wypełniony wniosek musisz z kolei złożyć w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji (będzie to odpowiednio w wydziale urzędu powiatu, miasta lub dzielnicy).
Koszt rejestracji pojazdu w 2020 roku
Poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację samochodu to nie wszystko. Musisz jeszcze dokonać opłaty, która obejmować będzie następujące koszty:
- dowód rejestracyjny – 54 zł
- znaki legalizacyjne - 12,50 zł
- naklejka kontrolna na szybę – 18,50 zł
- tablice rejestracyjne do samochodu – 80 zł
- pozwolenie czasowe – 13,50 zł
- opłata ewidencyjna - 2 zł
Łącznie to 180, 50 zł. Do tego dochodzi koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli np. zrezygnujesz z polisy poprzedniego właściciela samochodu.
Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym jaka jest różnica o zbyciu pojazdu, a jego wyrejestrowaniu https://www.mfind.pl/akademia/druki-ubezpieczeniowe/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu-pobierz-wzor/
Musimy poznać zasady zanim przystąpimy do wypełnienia wniosków. Szczególną uwagę muszą mieć kierowcy zawodowi w branży transportowej, którzy są poddawani szczególnej kontroli. Licencje transportowe czy wykaz czasu pracy to jedne z ważniejszych dokumentów, jakimi należy się okazać przy kontroli.
OdpowiedzUsuńWow it's wonderful. Keep update with new blogs.
OdpowiedzUsuńWOW!!! Just found your blog. THIS IS AMAZING!!!!
OdpowiedzUsuń