Nastolatkowie wyczekują prawa jazdy oraz własnego samochodu z ogromną niecierpliwością. Nic dziwnego, bowiem daje to poczucie niezależności oraz samodzielności, które tak bardzo cenią sobie młodzi ludzie. Nauka jazdy samochodem to jednak ogrom emocji, które potrafią przytłoczyć nawet najwytrwalszych kursantów.
Nauka jazdy samochodem w młodym wieku
Obecnie kurs nauki jazdy można zacząć na aż 3 miesiące przed 18 rokiem życia. Do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego w WORD można z kolei podejść już po osiągnięciu pełnoletności. Oznacza to, że nastolatkowie w wieku 17 lat już rozpoczynają swoją przygodę z nauką jazdy. To bardzo młody wiek, który rządzi się swoimi prawami. Kurs to z kolei nowe, emocjonujące doświadczenie. Należy jednak pamiętać że ci, którzy rozpoczynają naukę dużo później, również mierzą się z tym problemem. Wydawać by się mogło, że to tylko ci najmłodsi kursanci mogą czuć się zestresowani przed i w trakcie kursu. Nic bardziej mylnego! To uczucie towarzyszy także starszym kursantom. Bo w skrajnych przypadkach do kursu podchodzą osoby w wieku nawet 70 lat!
Nowa umiejętność oraz strach przed nieznanym
To naturalne, że nowe sytuacje są z jednej strony fascynujące, a z drugiej zaś wzbudzają w nas lęk. Obawiamy się rzeczy nieznanych i potencjalnego ryzyka. Dotyczy to także jazdy samochodem, ponieważ w gruncie rzeczy to właśnie spora część niedoświadczonych kierowców powoduje zagrożenie na ulicach. Najbardziej stresująca wydaje się być pierwsza jazda, podczas której dowiadujemy się wielu nowych rzeczy i po chwili wyjeżdżamy na ulicę. Faktem jest jednak, że z każdym kolejnym spotkaniem z instruktorem uczeń nabiera pewności siebie. Trafne jest w tym przypadku stwierdzenie "pierwsze koty za płoty". Należy również w tym przypadku pamiętać że każdy z nas ma swoje własne tempo nauczania którego nie ma co na siłę zmieniać.
Strach przed instruktorem nauki jazdy
Część praktyczna kursu na prawo jazdy wynosi co najmniej 30 godzin zegarowych. W przypadku, gdy instruktor wzbudza przed uczniem lęk, trwają one niemal wieczność. Młody kierowca obawia się wówczas każdych jazd i z niechęcią podchodzi do nauki. To bardzo ważne, aby nauczyciel miał nie tylko duże doświadczenie, ale także odpowiednie podejście. Dobry kontakt na linii instruktor-kursant to fundament udanego kursu. Poszczególne etapy kursu wynikają bezpośrednio ze szczegółowych przepisów dotyczących szkolenia. Dobrze na wstępie kursu się z nimi zapoznać by wiedzieć czego można oczekiwać od instruktora. Więcej informacji dotyczących przebiegu samego kursu można przeczytać na stronie: naukajazdy-poznan.eu.
Przytłoczenie ogromem informacji na kursie
Kursanci bardzo często czują się przytłoczeni ilością nowych informacji oraz czynności, które muszą wykonywać krótko po sobie. Zmiana biegów, stała obserwacja otoczenia oraz manewrowanie pedałami a do tego kręcenie kierownicą w pierwszym momencie wydają się niezwykle trudne. Zdarza się, że brak doświadczenia i wyczucia powodują zgaśnięcie samochodu, co dodatkowo potęguje stres kursanta. Emocje narastają, gdy przytrafi się to w korku w centrum miasta. Kursant ma wówczas wrażenie, że wszyscy kierowcy z pobliskich samochodów się na niego patrzą. To zgubne myślenie! Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu, dlatego nie należy czuć się zawstydzonym czy też wystawionym na śmiech.
Dobrze jest pamiętać jedną ważną zasadę by na początku wyrobić sobie nawyk wcześniejszego przygotowywania się do trudniejszych manewrów. Pamiętajcie że to Wy w większości wypadków możecie zdobyć więcej czasu odpowiednio wcześniej zwalniając pojazd.
Wzloty i upadki podczas szkolenia
Podczas jazd zdarza się, że któryś z manewrów nie wychodzi tak, jak powinien. Wówczas pojawia się złość, żal, a czasami nawet łzy wynikające z bezsilności. Nie należy się demotywować podczas różnorodnych błędów. Kurs nauki jazdy jest właśnie najlepszym momentem na ich popełnianie i wyciąganie wniosków. To czas, w którym dopiero uczymy się wszelkich niezbędnych manewrów, dlatego te drobne jak i duże potyczki są całkowicie naturalne.
Presja rodziców oraz rówieśników
Nastolatkowie odczuwają dużą presję ze strony rówieśników. Ci nieco starsi już przyjeżdżają do szkoły samochodem, a na korytarzach szkolnych co rusz słychać rozmowy o zdanym za pierwszym razem egzaminie. Młodzi ludzie czują dużą potrzebę odniesienia sukcesu już przy pierwszym podejściu, aby móc chwalić się rówieśnikom i nie odstawać od pozostałych. To bardzo szkodliwe podejście, ponieważ nakłada na nastolatka zbyt wielką presję, która niestety znacznie potęguje stres.
Nie mniejszą presję nakładają rodzice. Nie jest tajemnicą, że każde podejście do państwowego egzaminu na prawo jazdy wiąże się z opłatami. Zdarza się że rodzice, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, naciskają na swoje dziecko, aby te jak najlepiej przykładało się do kursu. Nastolatek skupia się wówczas tylko i wyłącznie na tym, aby nie zawieść rodziców, a nie na wyciągnięciu ze spotkań jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności.
Nauka jazdy samochodem to cenna umiejętność, która jest potrzebna niemal całe życie. Warto podejść do kursu prawa jazdy z dystansem i nie poddawać się emocjom. Kurs to najlepszy czas na popełnianie błędów i zdobywanie pierwszego doświadczenia. Należy przede wszystkim pamiętać że stres, lęk oraz różne obawy odbierają nam pewność siebie, która jest tak istotna podczas prowadzenia samochodu.
Nauka na prawo jazdy sprzyja zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa na drodze i poznaniu manewrów przydatnych zarówno na placu, jak i w terenie. W celu zdobycia wprawy i umiejętności na część praktyczną kursu przewidziano 30 godzin jazd z instruktorem. Od czego więc zacząć naukę na prawo jazdy? Z pewnością od wyboru dobrej szkoły jazdy i rekomendacji kursantów wystawiajacych swoje pozytywne opinie ;) - https://www.naukajazdy.wroc.pl/news/od-czego-zaczac-nauke-na-prawo-jazdy.html
OdpowiedzUsuńI like the helpful information you supply to your articles.
OdpowiedzUsuńI'll bookmark your weblog and test again here regularly.
OdpowiedzUsuńI am fairly certain I'll be informed many new stuff proper here!
OdpowiedzUsuńBest of luck for the following!
OdpowiedzUsuńI am visiting this web page and reading very informative content here.
OdpowiedzUsuńCo do nauki jazdy to ostatnio też zakończyłam kurs. Egzaminy zdałam za pierwszym razem ;)
OdpowiedzUsuń