Żywotność opon to złożony temat. W zależności od częstotliwości eksploatacji pojazdu, środowiska, w którym się poruszamy i indywidualnych cech ogumienia, wartość ta może być różna. Warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu, by skutecznie radzić sobie z problemami, jakie może sprawiać zużyta opona.
Od czego zależy zużycie opony?
Jazda powoduje ścieranie się bieżnika. Niestety, może to być przyczyną sporych problemów z zachowaniem stabilności jazdy. Mieszanka, z której wykonano oponę, ulega powolnej i ciągłej degradacji. Jeśli podróżujemy sporo, a jakiś defekt sprawia, że bieżniki zużywają się nierównomiernie, oznaki zużycia zostaną przez nas zaobserwowane bardzo szybko.
Na zużycie opon mają wpływ także rozwiązania technologiczne, jakie zastosował w przypadku ogumienia producent. Zwykle gwarancja obejmuje 5 lat, choć niektóre marki starają się naprawdę maksymalnie wykorzystać aktualne możliwości technologiczne. Na przykład opony Continental (dostępne na https://www.sklepopon.com/opony/continental) – w ich przypadku firma wydłużyła okres gwarancyjny aż do 7 lat. Zapewnia to długą ochronę i pewność bezpieczeństwa na drodze.
Dlaczego nie warto jeździć na przestarzałych oponach?
Żywotność opon to temat budzący kontrowersje. Niestety, w przypadku tego typu zagadnień należy kierować się czymś więcej niż tylko poradami na forach i opiniami w internecie. Eksploatacja ogumienia jest czymś bardzo indywidualnym. Nawet jeśli jednemu użytkownikowi dany model opon zapewnił bezpieczeństwo przez 12 lat, nie oznacza to, że w przypadku drugiego do zużycia nie dojdzie już po 4 latach.
Jazda na przestarzałych oponach nie zapewnia wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Każdy aspekt jazdy – od jej ekonomii, przez stabilność, po nawet możliwość rozpędzenia się do wysokiej prędkości – zależy od ogumienia. Przemieszczanie się na przestarzałych oponach wiąże się ze znacznie częstszym występowaniem zjawiska aquaplaningu, znacząco obniżoną przyczepnością podczas jazdy po śniegu i większym spalaniem Istnieje także ryzyko, że dojdzie do całkowitego uszkodzenia opony.
Niestety, pomimo tak dużego zagrożenia, jak dotąd nie mamy technologii, która pozwalałaby na badanie stanu bieżnika z poziomu pojazdu i wytyczenie jasnych zasad eksploatacji zużytych gum. Dlatego warto zamiast pytania – co ile lat zmieniać opony – zadać sobie pytanie – czy moje opony wymagają zmiany już teraz?
Przestarzałe ogumienie – kiedy zmienić opony?
Jeśli nie wiesz, kiedy wymienić opony na nowe zgodnie z zaleceniami producenta, warto na własną rękę przyjrzeć się ich konstrukcji. Każda opona wyposażona jest we wskaźnik zużycia bieżnika. Jest on ulokowany w taki sposób, aby pokazywał minimalną akceptowalną głębokość 1,6 milimetra. Ale uwaga – to, że zgodnie z rozporządzeniem jest to minimalna akceptowalna głębokość, nie oznacza, że w praktyce jest to minimalna akceptowalna głębokość, bo tak wcale nie jest.
Jeśli dojdzie do zużycia bieżnika w takim stopniu, standard jazdy stanie się niezwykle niski i zagrażający bezpieczeństwu kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto wymienić opony, zanim głębokość dojdzie do tak skrajnie niskiego poziomu. Innymi wyznacznikami tego, czy należy już zmieniać opony, mogą być wyraźne ślady eksploatacji – uszkodzenia, zadrapania. Ich wystąpienie to znak, że należy rozejrzeć się za nowym kompletem ogumienia.
Ile opona może stać nieużywana?
Okres magazynowania ogumienia wynosi 36 miesięcy. Po okresie 3 lat mieszanka zaczyna znacząco tracić na swojej wytrzymałości. Ogumienie, które zostało zamontowane po upływie 36 miesięcy, dalej postrzegane jest jako produkt pełnowartościowy i nadający się do jazdy przez cały okres gwarancyjny. Jeżeli zaś chodzi o czas po upływie 3 lat, najlepiej liczyć razem okresy, w których eksploatowana jest opona, w stosunku do tych, w których nie jest. Choć w przypadku naprawdę nieintensywnej eksploatacji, ogumienie może nie stracić swoich właściwości przez nawet 10 lat, nie jest to jednak powszechna sytuacja i nie należy używać opon, które wyprodukowane zostały tak dawno temu. Ich parametry i skuteczność to w zasadzie niepewna sprawa. Dziesięć lat to wartość graniczna dla trwałości opony.
Co ile lat zmieniać opony?
Jeśli nie wiesz, po ilu latach wymienić opony, nie chcesz zweryfikować stanu bieżnika, ale czujesz, że z prowadzeniem Twojego pojazdu jest coś nie tak, warto zdecydować się na wizytę u mechanika. Należy także znaleźć dokumenty dotyczące zakupu lub przypomnieć sobie, od kiedy jesteś w posiadaniu danego kompletu ogumienia.
Gwarancja producenta może być w tym przypadku pewnym wymiernym czynnikiem. Na profilu co prawda znajduje się informacja o tym, kiedy dane ogumienie zostało wyprodukowane, ale uwzględniając aspekt magazynowania, ciężko będzie dojść do tego, kiedy realnie wypadałoby to ogumienie wymienić. Odpowiedź na pytanie – ile lat można jeździć na oponach, jest więc zależna od indywidualnych przypadków. Najlepiej sprawdzać na bieżąco stan ogumienia i wszelkie wątpliwości konsultować ze specjalistami.
Chyba najczęstszym sygnałem do wymiany opon jest głębokość bieżnika. Na pewno trzeba samemu kontrolować to podczas jazdy, zwłaszcza jeśli wydaje nam się, że droga hamowania staje się wyraźnie dłuższa.
OdpowiedzUsuńCiekawy i pomocny wpis. Dbanie o stan naszych opon to bardzo ważna rzecz.
OdpowiedzUsuńChoć komplet nowych opon to spory wydatek, raz na jakiś czas trzeba zdecydować się na jego zakup. Stare i zużyte opony nie zapewnią już bowiem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ani komfortu jazdy.
OdpowiedzUsuńPorządne opony w samochodzie to podstawa
OdpowiedzUsuńCiekawy post, pomocne informacje
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńFajnie napisany post
OdpowiedzUsuń