Chcesz wreszcie zmienić samochód, ale wciąż nie możesz gromadzić potrzebnego kapitału? Sięgnij po tani kredyt samochody i podróżuj komfortowo. Na co zwrócić uwagę, by wybrać właściwy? Podpowiadamy.
Kredyt samochodowy to skuteczny i niedrogi sposób na sfinansowanie auta. Zwłaszcza jeśli nie chcesz lub nie możesz zapłacić za niego gotówką. Czym jest w praktyce?
Czym jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko nowe lub używane auto osobowe, ale także samochód dostawczy, motorower, motocykl, quad czy łódź motorowa.
Maksymalny okres trwania umowy kredytowej wynosi 10 lat. W zależności od konkretnej oferty spłata może odbywać się w formie:
- miesięcznych rat (równych lub malejących),
- rat balonowych (np. płatnych raz w roku),
- rat miesięcznych z ostatnią ratą balonową.
Niskie koszty kredytu samochodowego
Jedną z najważniejszych zalet kredytu samochodowego są stosunkowo niskie koszty, niższe z reguły niż koszty kredytów gotówkowych. Uzyskanie takiej atrakcyjnej z punktu widzenia kredytobiorcy konstrukcji jest możliwe dzięki ustanowieniu zabezpieczeń. W większości banków warunkiem zawarcia umowy jest:
- przewłaszczenie częściowe pojazdu samochodowego lub
- przewłaszczenie pod warunkiem zawieszającym pojazdu samochodowego i depozyt karty pojazdu będącego zabezpieczeniem spłaty kredytu lub
- cesja praw z polisy AC pojazdu samochodowego lub
- weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową lub
- poręczenie cywilne lub
- poręczenie wekslowe.
Choć konieczność ustanowienia zabezpieczeń może wyglądać „groźnie”, to tylko pozory. Taka procedura to rynkowy standard stosowany przez wszystkie banki w celu zabezpieczenia spłaty, a co za tym idzie – możliwości obniżenia kosztów.
5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem kredytu samochodowego
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał kredytu samochodowego, warto wybrać ten, który harmonijnie połączy uniwersalne zalety z dodatkowymi udogodnienia ważnymi dla kredytobiorcy.
Zanim podpiszesz umowę z bankiem:
- poszukaj szytej na miarę oferty. Marzysz o nowym aucie? Sięgnij po kredyt samochodowy na nowy samochód. Chcesz sfinansować pojazd z drugiej ręki? Wybierz kredyt samochodowy na auto używane. Jesteś fanem jednośladów? Poszukaj kredytu na motocykl. Takie oferty uwzględniają z reguły specyfikę przedmiotu umowy i precyzyjnie odpowiadają na potrzeby kredytobiorców;
- sprawdź, ile zapłacisz za dodatkowe środki. Oprocentowanie kredytu to ważny, lecz nie jedyny parametr, który wpływa na całkowity koszt finansowania. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę, sprawdź wartość RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. RRSO zawiera w sobie wszystkie opłaty wynikające z pożyczenia pieniądze. Im niższe, tym tańszy kredyt;
- upewnij się, że będziesz mógł spłacać kredyt tak, jak chcesz. Choć standardową formą spłaty kredytu samochodowego są miesięczne raty, istnieją banki, które umożliwiają zwrot pożyczonych środków w formule balonowej (z ratą płatną raz w roku) lub mieszanej, łączącej comiesięczne raty z ostatnią ratą balonową. Zanim wybierzesz kredytodawcę, upewnij się, która formuła będzie dla Ciebie najwygodniejsza. A później… znajdź bank, który ją zaoferuje;
- możliwość skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń. Jeśli chcesz zapewnić sobie i swojej rodzinie pełne bezpieczeństwo, skorzystaj z usług kredytodawcy oferującego atrakcyjne ubezpieczenia dodatkowe — ubezpieczenia na wypadek śmierć, utraty pracy czy hospitalizacji. Dzięki nim zachowasz spokojny sen i ochronisz swoich bliskich przed konsekwencjami zdarzeń losowych;
- sprawdź, jakie źródła dochodu akceptuje bank. Jest to szczególnie ważne, jeśli czerpiesz dochody z niestandardowych lub zagranicznych źródeł. Choć coraz więcej kredytobiorców wykazuje w tym zakresie sporą elastyczność, wciąż nie jest ona standardem.
Trzeba rozsądnie wybrać, przede wszystkim auto w takiej klasie na jakie nas stać, żeby niepotrzebnie się za mocno nie zadłużać.
OdpowiedzUsuń